| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Kogo dotyczy obowiązek odprowadzania zaliczek miesięcznych?

Kogo dotyczy obowiązek odprowadzania zaliczek miesięcznych?


Obowiązek odprowadzania zaliczek w danym roku podatkowym dotyczy osób fizycznych, uzyskujących przychody z tytułu najmu.

Zaliczki miesięczne od stycznia do listopada w danym roku podatkowym podatnik zobowiązany jest uiszczać w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za poprzedni miesiąc. Wyjątek odnosi się do zaliczki za miesiąc grudzień, gdyż zaliczkę za grudzień w wysokości należnej za listopad należy zapłacić do 20 grudnia wraz z zaliczką za listopad. Oznacza to, iż w miesiącu grudniu podatnik uiszcza podwójną zaliczkę za listopad.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Na mocy art. 44 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - podatnicy osiągający dochody: z działalności gospodarczej, ze stosunku pracy otrzymywane z zagranicy, z emerytur i rent otrzymywanych z zagranicy bez pośrednictwa banków, z najmu lub dzierżawy są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne.

Przykładowe sposoby obliczania zaliczek miesięcznych

Wysokość zaliczek za miesiące do listopada roku podatkowego ustala się w następujący sposób:

· obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku,

· zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające.

Zobacz także serwis: Budowa i remont

Podstawa Prawna:

- art. 44 ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Hewalex Leszek Skiba

Firma Hewalex jest polskim producentem kolektorów słonecznych o największym udziale w rynku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »