| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Kogo dotyczy obowiązek odprowadzania zaliczek miesięcznych?

Kogo dotyczy obowiązek odprowadzania zaliczek miesięcznych?


Obowiązek odprowadzania zaliczek w danym roku podatkowym dotyczy osób fizycznych, uzyskujących przychody z tytułu najmu.

Zaliczki miesięczne od stycznia do listopada w danym roku podatkowym podatnik zobowiązany jest uiszczać w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za poprzedni miesiąc. Wyjątek odnosi się do zaliczki za miesiąc grudzień, gdyż zaliczkę za grudzień w wysokości należnej za listopad należy zapłacić do 20 grudnia wraz z zaliczką za listopad. Oznacza to, iż w miesiącu grudniu podatnik uiszcza podwójną zaliczkę za listopad.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Na mocy art. 44 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - podatnicy osiągający dochody: z działalności gospodarczej, ze stosunku pracy otrzymywane z zagranicy, z emerytur i rent otrzymywanych z zagranicy bez pośrednictwa banków, z najmu lub dzierżawy są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne.

Przykładowe sposoby obliczania zaliczek miesięcznych

Wysokość zaliczek za miesiące do listopada roku podatkowego ustala się w następujący sposób:

· obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku,

· zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające.

Zobacz także serwis: Budowa i remont

Podstawa Prawna:

- art. 44 ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Saliński

Ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK