| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Forma opodatkowania na zasadach ogólnych w ramach najmu

Forma opodatkowania na zasadach ogólnych w ramach najmu


Zarówno najem prowadzony w ramach działalności gospodarczej, jak i najem prowadzony jako odrębne źródło może podlegać opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Podstawą opodatkowania na zasadach ogólnych jest skala podatkowa.

Należy wskazać, iż podstawą opodatkowania na zasadach ogólnych jest skala podatkowa. Poniżej w tabeli zostały wskazane obowiązujące w 2011 roku skale podatkowe o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomości

Podstawa obliczenia podatku

- kwota podatku do 85 528 zł 18% - podatek wynosi: 18% minus kwota zmniejszająca podatek 556 zł 02 gr.

- kwota podatku ponad 85 528 zł - podatek wynosi: 14 839 zł 02 gr + 32% nadwyżki ponad 85 528 zł.

Zarówno najem prowadzony w ramach działalności gospodarczej, jak i najem prowadzony jako odrębne źródło może podlegać opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Dochody uzyskane w ramach najmu jako odrębne źródło będą ustalane na podstawie dowolnie wybranej zarówno formy ewidencji, jak i kosztów z tego tytułu. Natomiast dochody uzyskane w ramach działalności gospodarczej zostaną ustalone na podstawie księgi przychodów i rozchodów.

Obowiązek podatkowy w ramach najmu prowadzonego jako odrębne źródło przychodu w podatku dochodowym powstaje w momencie uiszczenia czynszu. Natomiast obowiązek podatkowy w ramach najmu prowadzonego jako działalność gospodarcza powstaje w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, który został wskazany w umowie najmu.

Przy obliczaniu podatku należy pamiętać o tym, że czynsz uiszczany z góry nie rodzi obowiązku podatkowego, ponieważ wszelkie przedpłaty lub zaliczki nie stanowią kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zobacz także serwis: Konsument - dom

Podstawa Prawna:

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Opodatkowaniu na zasadach ogólnych może podlegać zarówno najem prowadzony w ramach działalności gospodarczej, jak i najem prowadzony jako odrębne źródło.
Opodatkowaniu na zasadach ogólnych może podlegać zarówno najem prowadzony w ramach działalności gospodarczej, jak i najem prowadzony jako odrębne źródło.

Ceny transferowe Dokumentacja w 2018 r.99.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK