| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Czy amortyzacji podlegają nie wynajmowane składniki majątku?

Czy amortyzacji podlegają nie wynajmowane składniki majątku?

Podatnik zwiesił działalność gospodarczą. Posiada on składniki majątku (lokale mieszkalne, służące prowadzonej działalności gospodarczej). Czy składniki majątku, które nie są używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przez podatnika, a które były używane polegają amortyzacji?

Należy wskazać, iż amortyzacji nie podlegają pewnego rodzaju prawa majątkowe, dzieła, eksponaty, wartość firmy, składniki majątku. W art. 22 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - zostały w sposób szczegółowy wskazane składniki nie podlegają amortyzacji. Do nich należą: grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów, budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami lub lokale mieszkalne, służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawiane albo wynajmowane na podstawie umowy, jeżeli podatnik nie podejmie decyzji o ich amortyzowaniu, dzieła sztuki i eksponaty muzealne, wartość firmy.

Mając na uwadze opisany powyżej przypadek, należy stwierdzić, iż amortyzacji nie podlegają składniki majątku, które nie są używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, w której te składniki były używane. W związku z tym, podatnik nie będzie mógł ich amortyzować.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Amortyzacji nie podlegają także składniki majątku, które nie są używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej albo zaprzestania działalności, w której te składniki były używane.

Należy wskazać, iż powyżej wskazane składniki majątku nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawieszono albo zaprzestano tę działalność
- zwane odpowiednio środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Instytucja amortyzacji rodzi wiele wątpliwości w odniesieniu do tego, czy amortyzacja w powyżej opisanym przypadku może być kosztem uzyskania przychodu. Warto zaznaczyć, iż w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ustawodawca nie wyłączył w/w kosztów.

Zobacz także serwis: Dom i działka

Podstawa Prawna:

- ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Składniki majątku, które nie są używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, w której te składniki były używane - nie podlegają zmortyzacji.
Składniki majątku, które nie są używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, w której te składniki były używane - nie podlegają zmortyzacji.

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Röben

Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK