| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Z jakich metod amortyzacji może skorzystać podatnik?

Z jakich metod amortyzacji może skorzystać podatnik?

Podatnik w najmie może zastosować te same zasady amortyzacyjne jak w ramach działalności gospodarczej.  Podatnik może zastosować wiele metod amortyzacji, tj. metoda amortyzacji jednorazowej, metoda liniowa, metoda uproszczona w odniesieniu do budynków i lokali mieszkalnych, metoda indywidualna dla środków trwałych używanych lub ulepszanych, metoda degresywna. Poniżej zostanie omówiona metoda amortyzacji uproszczonej w stosunku do lokali mieszkalnych i budynków oraz lokalu mieszkalnego nabytego w drodze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz metoda amortyzacji degresywnej w odniesieniu do wszelkich urządzeń oraz maszyn lub samochodów ciężarowych.

Należy wskazać, iż amortyzacji podlegają środki trwałe, tj. nieruchomości stanowiące odrębną całość, część lub ich udział (lokale, grunty, budynki). Środki trwałe mogą mieć wartość zarówno prawną, jak i niematerialną, a przy tym charakteryzują się długim okresem użytkowania.

Wówczas, gdy zarówno wartość lokalu mieszkalnego, jak i budynku została określona poprzez pomnożenie wynajmowanej powierzchni - stawka amortyzacyjna wynosi 1,5 proc.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Można także dokonać amortyzacji lokalu mieszkalnego nabytego w drodze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, przy zastosowaniu metody uproszczonej amortyzacji. 

Metodę amortyzacji tzn. degresywną stosuje się w odniesieniu do wszelkich urządzeń oraz maszyn lub samochodów ciężarowych. Polega na tym, że najwyższe odpisy amortyzacyjne są dokonywane w pierwszym roku po oddaniu do używania. Następnie te odpisy amortyzacyjne w sposób stopniowy są coraz to niże aż do zrównania się z metodą liniową.

Zgodnie z art. 22k ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - odpisów amortyzacyjnych można dokonywać od wartości początkowej maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji oraz środków transportu, z wyłączeniem samochodów osobowych, w pierwszym podatkowym roku ich używania przy zastosowaniu stawek podanych w Wykazie stawek amortyzacyjnych podwyższonych o współczynnik nie wyższy niż 2,0, a w następnych latach podatkowych od ich wartości początkowej pomniejszonej o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne, ustalonej na początek kolejnych lat ich używania.

Zobacz także serwis: Finanse

Podstawa Prawna:

- ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W stosunku do lokali mieszkalnych i budynków oraz lokalu mieszkalnego nabytego w drodze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu można dokonać amortyzację uproszczoną.
W stosunku do lokali mieszkalnych i budynków oraz lokalu mieszkalnego nabytego w drodze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu można dokonać amortyzację uproszczoną.

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK