| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Dokumentacja kosztów z najmu w ramach działalności i poza działalnością gospodarczą

Dokumentacja kosztów z najmu w ramach działalności i poza działalnością gospodarczą


Podatnik nie jest zobowiązany prowadzić ewidencji kosztów, gdy najem jest prowadzony jako osobne źródło, czyli poza działalnością gospodarczą. Wówczas, gdy najem jest prowadzony w ramach działalność gospodarczej – podatnik powinien dokumentować koszty w oparciu o stosowną ewidencję w postaci książki przychodów i rozchodów lub ewidencję środków trwałych. Zarówno w stosunku do najmu prowadzonego poza działalnością gospodarczą, jak i najmu w ramach działalności gospodarczej – wszelkie koszty z tytułu zakupionych usług lub towarów powinny zostać udokumentowane przez podatnika w postaci dowodu zapłaty, rachunku oraz faktury.

 

Wówczas, gdy najem jest prowadzony jako osobne źródło, czyli poza działalnością gospodarczą – podatnik nie musi prowadzić ewidencji. Jednakże podatnik powinien skrupulatnie udokumentować koszty. Z tego też względu podatnik powinien zbierać wszystkie dowody zapłaty, rachunki oraz faktury za zakupione usługi lub towary.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

W związku z tym, wszelkie dokumenty w postaci dowodu zapłaty, rachunku oraz faktury z tytułu zakupionych usług lub towarów – powinny zostać wystawione na imię i nazwisko osoby wynajmującej lokal oraz należy prawidłowo opisać przedmiot usługi lub zakupiony towar.

Należy pamiętać o tym, iż kiedy rzecz wynajmowana jest współwłasnością małżeńską to jako potwierdzenie zakupu towaru lub usługi wystarczy tylko imię i nazwisko jednego ze współmałżonków.

Kiedy najem jest prowadzony w formie działalność gospodarczej – podatnik powinien prowadzić stosowną ewidencję w postaci książki przychodów i rozchodów lub określoną przepisami ewidencję środków trwałych. Wszelkie koszty z tytułu zakupionych usług lub towarów powinny zostać udokumentowane przez podatnika w postaci dowodu zapłaty, rachunku oraz faktury.

Zobacz także serwis: Wspólnota mieszkaniowa

Podstawa prawna:

- ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podatnik nie jest zobowiązany prowadzić ewidencji kosztów, gdy najem jest prowadzony poza działalnością gospodarczą.
Podatnik nie jest zobowiązany prowadzić ewidencji kosztów, gdy najem jest prowadzony poza działalnością gospodarczą.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Hipoteczny Familia S.A.

Fundusz Hipoteczny Familia S.A. działa w Polsce od lipca 2010 roku. Oferuje usługę odwróconej hipoteki w formie renty dożywotniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »