| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Czy kaucja zabezpieczająca z tytułu najmu jest przychodem do opodatkowania?

Czy kaucja zabezpieczająca z tytułu najmu jest przychodem do opodatkowania?


Kaucja zabezpieczająca uiszczana przez najemcę na rzecz wynajmującego służąca zabezpieczeniu wykonania umowy nie jest przychodem podlegającym opodatkowaniu. Kaucja zabezpieczająca podlega zwrotowi, ponieważ nie dotyczy ona należności za wykonaną usługę najmu.

Zgodnie z art. 687 Kodeksu cywilnego – jeżeli najemca lokalu dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, a wynajmujący zamierza najem wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia, powinien on uprzedzić najemcę na piśmie, udzielając mu dodatkowego terminu miesięcznego do zapłaty zaległego czynszu. Wówczas, gdy najemca w dalszym ciągu nie uiszcza czynszu – wynajmujący może kaucję zabezpieczającą w części lub całości zaliczyć na poczet czynszu. W takim przypadku, jeżeli część lub całości kaucji zabezpieczającej zaliczy na poczet czynsz – to owa kaucja będzie przychodem dla podmiotu wynajmującego.

Zobacz także serwis: Umowy w nieruchomościach

Podmioty fizyczne zajmujące lokal mieszkalny bez tytułu prawnego zobowiązane są we wskazanym terminie (co miesiąc) uiszczać odszkodowanie odpowiadające wysokości czynszu – aż do dnia opróżnienia lokalu (Art. 18 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów).

Podsumowując, należy wskazać, iż jeżeli kaucja zostanie zatrzymana przez wynajmującego w celu naprawy zniszczeń dokonanych przez najemcę w wynajmowanym lokalu mieszkalnym – także owa kaucja zostanie zaliczona do przychodów opodatkowania. Owe stanowisko wyraził Urząd Skarbowy Warszawa Bemowo w piśmie z dnia 21 grudnia 2004 roku nr U.S.31/DG/415/59/UD/2004).

Zobacz także serwis: Dom i działka

Podstawa Prawna:

- Art. 687 Kodeks cywilny.

- Pismo z dnia 21 grudnia 2004 roku nr U.S.31/DG/415/59/UD/2004.

- Art. 18 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów (Dz. U. z 2005, nr 31, poz. 266).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Effect Group

firma szkoleniowo-doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »