| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Czy odszkodowanie i kary umowne zaliczane są do przychodów związanych z najmem?

Czy odszkodowanie i kary umowne zaliczane są do przychodów związanych z najmem?


Zarówno kary umowne, jak i odszkodowania są przychodami związanymi z najem. Natomiast owe kary umowne i odszkodowania nie są przychodem z najmu.

Zgodnie z dyspozycją art. 20 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - za przychody z innych źródeł uważa się w szczególności:

- kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych,

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

- zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje),

- dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów,

- przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Zgodnie z pismem Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer z dnia 14 listopada 2005 r.1439/DF/410/2005 – przychody związane z najmem rozlicza się nie jako przychody z najmu, ale jako przychody z innych źródeł. Natomiast w stosownym zeznaniu rocznym należy zsumować przychody z innymi dochodami – które zostaną opodatkowane na podstawie skali podatkowej.

Należy zauważyć, iż istnieje różnica pomiędzy przychodami związanymi z najem, a przychodami z tytułu najmu. Różnica ta jest widoczna w przypadku kar umownych i odszkodowania, gdyż zarówno kary umowne, jak i odszkodowania są przychodami związanymi z najem. Natomiast owe kary umowne i odszkodowania nie są przychodem z najmu.

Przychody powiązane z najmem

Przychodami powiązanymi z najmem są:

1. kary umowne za zajmowanie przez najemcę lokalu bezprawnie (bez tytułu prawnego),

2. odszkodowanie za porozumieniem stron z tytułu wczesnego odstąpienia od umowy najmu niż w terminie wskazanym w umowie.

Zobacz także serwis: Wspólnota mieszkaniowa

Podstawa prawna:

- ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.),

- Pismo Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer z dnia 14 listopada 2005 r.1439/DF/410/2005.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek Tłumaczenia i szkolenia językowe

Skrivanek jest agencją translatorską, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu tłumaczeń i szkoleń językowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »