| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Czy czynsz z tytułu najmu zaliczany jest do źródeł przychodu?

Czy czynsz z tytułu najmu zaliczany jest do źródeł przychodu?


Źródła przychodu zarówno w stosunku do najmu prywatnego, jak i najmu prowadzonego w ramach działalności gospodarczej są w obydwu przypadkach takie same. Przychodami z tytułu najmu jest czynsz uiszczany przez najemcę. Natomiast w skład czynszu nie wchodzą opłaty licznikowe.

W art. 10 ust 1 pkt 6 ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – do źródeł przychodu zalicza się najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Źródła przychodu zarówno w stosunku do najmu prywatnego, jak i najmu prowadzonego w ramach działalności gospodarczej są w obydwu przypadkach takie same.

Ogólna zasadą w systemie prawa podatkowego jest to, iż przychodami z tytułu najmu jest czynsz uiszczany przez najemcę. Zgodnie z pismem M. F z 18.03.2004 r. PB2/MK/RB-033-05-132/04 – w skład czynszu nie wchodzą opłaty licznikowe. Mając powyższe na uwadze, składnikiem przychodu osiąganego z tytułu najmu przez wynajmującego nie będą:

- wydatki ponoszone przez najemcę powiązane z przedmiotem najmu,

- abonament z tytułu opłat za media,

- abonament wraz z dodatkowymi impulsami na połączenia za korzystanie z telefonu stacjonarnego,

- opłaty związane z przedmiotowym lokalem mieszkalnym, tj. uiszczany czynsz w spółdzielni,

Zobacz także serwis: Dom i Prawo

- opłaty związane z przedmiotowym lokalem mieszkalnym, tj. uiszczany czynsz w wspólnocie mieszkaniowej,

- wszelkie opłaty za wodę, gaz, energię elektryczną,

Podstawa prawna:

- ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.),

- pismo M. F z 18.03.2004 r. PB2/MK/RB-033-05-132/04.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Majewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »