| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Jakie składniki majątkowe podlegają amortyzacji?

Jakie składniki majątkowe podlegają amortyzacji?


W polskim systemie prawnym istnieje wiele składników majątkowych, które podlegają amortyzacji. Ustawodawca w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych w sposób szczegółowy określa, jakie składniki majątkowe podlegają, a jakie nie podlegają amortyzacji.

Zgodnie z art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

2) maszyny, urządzenia i środki transportu,

3) inne przedmioty.

Powyżej wskazane prawa dotyczą przewidywalnego okresu używania dłuższego niż rok, wykorzystywanego przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, zwane środkami trwałymi.

Niezależnie od przewidywanego okresu używania amortyzacji polegają:

1) przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, zwane dalej "inwestycjami w obcych środkach trwałych",

2) budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie,

3) składniki majątku nie stanowiące własności lub współwłasności podatnika, wykorzystywane przez niego na potrzeby związane z prowadzoną działalnością na podstawie umowy dzierżawy, umowy najmu lub innej umowy o podobnym charakterze, zawartej z właścicielem lub współwłaścicielami tych składników - jeżeli zgodnie z przepisami składniki te są zaliczane do składników majątku podatnika (korzystającego) - zwane także środkami trwałymi,

4) tabor transportu morskiego w budowie.

Zobacz także serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Reasumując, należy zauważyć, iż występują różne stawki na podstawie których amortyzuje się nieruchomości. Wówczas, gdy podatnik nie jest w stanie określić wartości  początkowej – bierze się pod uwagę wysokość ustaloną przez powołanego przez podatnika biegłego, przy uwzględnieniu ceny rynkowej.

Podstawa Prawna:

- ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. (Dz. U. Nr 54 poz. 654).

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych ustawodawca w sposób szczegółowy określa, jakie składniki majątkowe podlegają, a jakie nie podlegają amortyzacji.
W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych ustawodawca w sposób szczegółowy określa, jakie składniki majątkowe podlegają, a jakie nie podlegają amortyzacji.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »