| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Czy istnieje możliwość dokonania wyboru opodatkowania?

Czy istnieje możliwość dokonania wyboru opodatkowania?


Według ogólnie panującej zasady w systemie podatkowym przychody uzyskane z tytułu najmu nieruchomości lub też rzeczy stanowiących współwłasność małżeńską powinny być wykazane przez każdego małżonka odrębnie.

Od 1 stycznia 2004 roku istnieje możliwość opodatkowania dochodów z tytułu najmu przez jednego z małżonków wówczas, gdy pomiędzy małżonkami istnieje wspólność małżeńska, a przy tym w odpowiednim terminie w roku podatkowym złożą stosowne oświadczenie o wyborze opodatkowania całości przychodów z tytułu najmu.

Natomiast jeżeli tylko mąż lub żona wynajmuje dany lokal lub też rzecz należącą do odrębnego majątku – to tylko mąż lub żona będą podatnikami podatku dochodowego oraz podatku VAT.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Na podstawie ogólnie panującej zasady w systemie podatkowym przychody z najmu powinny zostać opodatkowane przez każdego z małżonków osobno. Jednakże ustawodawca stworzył pewnego rodzaju udogodnienia, gdzie umożliwił małżonkom wykazanie dochodów w całości przez jednego z małżonków. Jednakże jest to możliwe w następujących przypadkach:

- kiedy pomiędzy małżonkami istnieje wspólność majątkowa,

- kiedy małżonkowie złożą we właściwym urzędzie skarbowym stosowne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodów z najmu przez jednego z małżonków – podpisane przez oboje.

Reasumując należy wskazać, iż jeżeli wynajmowana jest nieruchomość należąca do odrębnego majątku – brak jest podstaw do dokonania opodatkowania drugiego ze współmałżonków – ponieważ dochód ten u danej osoby nie powstaje. Natomiast dokonując wyboru opodatkowania w całości dochodów z tytułu najmu przez tylko jednego małżonka – należy konsekwentnie stosować się do tej zasady przy zeznaniu rocznym w danym roku podatkowym oraz przy uiszczaniu zaliczki.

Zobacz także serwis: Budowa i remont

Podstawa Prawna:

- art. 32 Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
- ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
- ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 5 kwietnia 2004 r.)

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przychody uzyskane z tytułu najmu nieruchomości lub też rzeczy stanowiących współwłasność małżeńską powinny być wykazane przez każdego małżonka odrębnie.
Przychody uzyskane z tytułu najmu nieruchomości lub też rzeczy stanowiących współwłasność małżeńską powinny być wykazane przez każdego małżonka odrębnie.

Podatki 2017 cz. 2 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)29.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Integral Collections

Dział Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »