| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Czy sprzedaż nieruchomość podlega opodatkowaniu?

Czy sprzedaż nieruchomość podlega opodatkowaniu?


Pan Marek Kowalski prowadzi działalność gospodarczą w ramach najmu lokalu mieszkalnego. Pan Kowalski dokonał wpisu działalności gospodarczej do ewidencji środków trwałych w 24. 11. 1980 roku, a następnie dokonał amortyzacji. Jednakże po dziesięciu latach (15 marca 2001 roku) wycofał się ze środków trwałych, ponieważ zrezygnował z prowadzenia działalność w ramach najmu nieruchomości i zajął się prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie usług pośrednictwa sprzedaży pojazdów mechanicznych. W 15 marca 2008 roku dokonał sprzedaży nieruchomości w wysokości 350000 zł. Czy Pan Marek Kowalski zobowiązany będzie do wykazania kwoty w przychodach z działalności gospodarczej z tytułu sprzedaży powyżej wskazanej nieruchomości?

Na mocy art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – przychodami podlegającymi opodatkowaniu będą także przychody ze sprzedaży nieruchomości, które uprzednio były wpisane do ewidencji zarówno środków trwałych, jak i wartości prawnych lub niematerialnych.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Należy pamiętać o tym, iż przychody z tytułu sprzedanej nieruchomości nie będą podlegały opodatkowaniu – jeżeli przed zbyciem będą wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały wycofane i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat.

W związku z tym, odnosząc się do powyżej wskazanego przypadku - podatnik (Pan Marek Kowalski) nie będzie zobowiązany do wykazania kwoty w przychodach z działalności gospodarczej z tytułu sprzedaży powyżej wskazanej nieruchomości, gdyż od momentu wycofania się z ewidencji środków trwałych do chwili sprzedaży nieruchomości minęło 7 lat.

Zobacz także serwis: Dom i Prawo

Podstawa Prawna: 

- ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przychody ze sprzedaży nieruchomości, które uprzednio były wpisane do ewidencji zarówno środków trwałych, jak i wartości prawnych lub niematerialnych są również przychodami podlegającymi opodatkowaniu.
Przychody ze sprzedaży nieruchomości, które uprzednio były wpisane do ewidencji zarówno środków trwałych, jak i wartości prawnych lub niematerialnych są również przychodami podlegającymi opodatkowaniu.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK