| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Jakie przychody z najmu w ramach działalności podlegają opodatkowaniu?

Jakie przychody z najmu w ramach działalności podlegają opodatkowaniu?


Przychody uzyskane z najmu w ramach działalności gospodarczej to przychody należne, a nie faktycznie otrzymane. Za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Należy wspomnieć o tym, iż najem należy do usług świadczonych w sposób tzn. ciągły. W związku z tym, w celu ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego należy odwołać się do art. 14 ust. 1 e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na mocy tego przepisu – wówczas, gdy strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Najem jest działalnością o charakterze zarobkowym, usługowym oraz wykonywany w sposób zorganizowany. Mając na uwadze powyższe cechy należy stwierdzić, iż najem można prowadzić w ramach działalności gospodarczej, gdyż spełnia on wszystkie cechy definicji działalności gospodarczej – określonej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych W związku z tym warto także wskazać, jakie przychody z działalności podlegają opodatkowaniu. Na mocy art. 14 ust. 1 Za przychód z działalności uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Natomiast za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień: wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Wówczas, gdy strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Zobacz także serwis: Dom i działka

Podstawa Prawna:

- ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przychody, które zostały uzyskane z najmu w ramach działalności gospodarczej to przychody należne, a nie przychody faktycznie otrzymane.
Przychody, które zostały uzyskane z najmu w ramach działalności gospodarczej to przychody należne, a nie przychody faktycznie otrzymane.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »