| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Opodatkowanie najmu prywatnego a najmu w ramach działalności gospodarczej

Opodatkowanie najmu prywatnego a najmu w ramach działalności gospodarczej


Obowiązek podatkowy z tytułu najmu w ramach działalności gospodarczej powinien być wypełniany raz w roku – pomimo tego, iż w umowie najmu były inne postanowienia. Przychody uzyskane z najmu to przychody należne, a nie faktycznie otrzymane. Podatek w formie ryczałtowej od uzyskanych przychodów ewidencjonowanych wynika z zeznania. Ryczałt jest podatkiem należnym za dany rok podatkowy.

Odmiennie niż w przypadku najmu prywatnego w formie ryczałtowej – przychody z najmu w ramach działalności gospodarczej są rozliczane w inny sposób. Na wstępie należy dokonać

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

1. Najem prywatny

W ramach najmu prywatnego – jeżeli najemca opóźnia się z wypłatą czynszu – podatnik nie ma obowiązku uiszczać podatku za dwa nie zapłacone miesiące. Dopiero po uzyskaniu od najemcy pieniędzy podatnik zobowiązany jest odprowadzić podatek do 20 dnia następnego miesiąca. Podatek zryczałtowany należy zarówno obliczyć, jak i uiścić we właściwym urzędzie skarbowym do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego podatek dotyczył. Podatnicy odprowadzający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie mają obowiązku składania podczas roku podatkowego deklaracji. Po zakończeniu roku podatkowego podatnicy zobowiązani są wykazać wysokość przez siebie uzyskanych przychodów na odpowiednim formularzu PIT-28.

Podatek w formie ryczałtowej od uzyskanych przychodów ewidencjonowanych wynika z zeznania. Ryczałt jest podatkiem należnym za dany rok podatkowy.

2. Najem w ramach działalności gospodarczej

Natomiast w przypadku opodatkowania najmu w ramach działalności gospodarczej – przychody uzyskane z najmu to przychody należne, a nie faktycznie otrzymane. Oznacza to, iż najemca może wynajmującemu nie dokonać zapłaty czynszu, a pomimo to podatnik należny czynsz wynikający z umowy najmu powinien opodatkować.

Zobacz także serwis: Rynek nieruchomości

Podstawa Prawna: 

- ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pomimo tego, iż w umowie najmu były inne postanowienia - obowiązek podatkowy z tytułu najmu w ramach działalności gospodarczej powinien być wypełniany raz w roku.
Pomimo tego, iż w umowie najmu były inne postanowienia - obowiązek podatkowy z tytułu najmu w ramach działalności gospodarczej powinien być wypełniany raz w roku.

Ceny transferowe Dokumentacja w 2018 r.99.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK