| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Jakie wydatki z tytułu najmu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Jakie wydatki z tytułu najmu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?


Zgodnie z podstawową zasadą zawartą w systemie podatkowym, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zabezpieczenia źródła przychodów. Wyjątek od powyżej wskazanej reguły dotyczy kosztów nie stanowiących kosztów podatkowych wskazanych w ustawie PIT.

Na podstawie ogólnych reguł podatnik posiada możliwość uwzględnienia kosztów. Do kosztów uzyskania przychodów z tytułu najmu prywatnego lokali – stanowiących odrębną własność lokali, budynków, w odniesieniu do których przysługuje podatnikowi spółdzielcze prawo – należą:

- podatek od nieruchomości,

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

- koszty eksploatacji z tytułu opłat za wywóz nieczystości, opłata za energię elektryczną, opłata za gaz,

- koszty administracyjne,

- koszty za usługi pośrednictwa nieruchomości,

- koszty za obsługę prawną,

- koszty za usługę rzeczoznawcy majątkowego,

- dodatkowe ubezpieczenia lokalu mieszkalnego,

- wydatki poniesione na remont lokalu mieszkalnego,

Rozliczenia w zakresie kosztów należy dokonywać na podstawie dowodu uregulowania należności. Natomiast wszelkie wydatki z tytułu utrzymania przedmiotu najmu, bieżącej eksploatacji, remontu – wynajmujący ponosi wówczas, gdy tego typu uregulowania zostały zawarte w umowie najmu. Należy także zaznaczyć, iż kosztem uzyskania przychodów są także odpisy za zużycie środków trwałych np. w lokalach mieszkalnych, a także inne wartości zarówno prawne, jak i niematerialne.

Zobacz także serwis: Rynek nieruchomości

Zgodnie z przyjęta ogólną zasadą w systemie podatkowym – środkami trwałym są takie wartości prawne, czy też niematerialne – które są używane dłużej niż rok .

Podstawa Prawna: 

- ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. – dalej zwana jako "ustawa o PIT").

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zabezpieczenia źródła przychodów.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Bator

Adwokat, publicysta i szkoleniowiec; absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Studium Prawa Własności Intelektualnej UW. Był przedstawicielem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, prawnikiem w renomowanych warszawskich kancelariach oraz w Biurze Polskiej Izby Rzeczników Patentowych. Pracował dla instytucji publicznych m.in. Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Teatru Polskiego w Warszawie czy Urzędu m.st. Warszawy. W obszarze jego szczególnych zainteresowań znajduje się prawo nieruchomości i doradztwo w procesie inwestorskim. Ponadto w obszarze jego zainteresowań jest prawo autorskie a także prawo mediów i reklamy, postępowanie administracyjne i dostęp do informacji publicznej, zarządzanie w sektorze publicznym i organizacjach pozarządowych. W bieżącej działalności adwokackiej w szerokim zakresie zajmuje się prawem i procedurą cywilną (w tym prawem spadkowym), prowadzeniem sporów sądowych a także doradza małym i średnim przedsiębiorcom. Współpracował z Dziennikiem Polska Europa Świat, portalem dziennik.pl, Dziennikiem Finansowym The Wall Street Journal, TVP 1, TVN Warszawa. W latach 2013-2016 autor i prowadzący poradnikową audycję prawną w Programie 1 Polskiego Radia. Stały komentator Dziennika Gazety Prawnej. Wykładowca Krajowej Szkoły Administracji Publicznej i Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji z siedzibą w Warszawie, Londynie i Brukseli. Członek Izby Adwokackiej w Warszawie oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Ochrony Własności Intelektualnej (AIPPI).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK