| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Czy można zrzec się opodatkowania po dokonaniu wyboru formy ryczałtowej?

Czy można zrzec się opodatkowania po dokonaniu wyboru formy ryczałtowej?


Podatnik posiada uprawnienie do zrzeczenia się z formy opodatkowania poprzez złożenie stosownego oświadczenia o zrzeczeniu się z uprzednio wybranej formy. W owym oświadczeniu należy określić datę oraz miejsce sporządzenia oświadczenia, oznaczyć strony oświadczenia – zarówno wnioskodawcę, jak i stosowny urząd skarbowy, treść oświadczenia oraz podpis wnioskodawcy.

Podatnik będzie zobowiązany uiszczać podatek dochodowy od osób fizyczny wówczas, gdy nie prowadzi działalności gospodarczej, osiąga dochody z tytułu najmu, a przy tym nie złożył oświadczenia o dokonaniu wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jako sposób rozliczeń. Istnieje także możliwość opodatkowania w odniesieniu do podatników zajmujących się najmem w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Najem może być traktowany jako forma działalności gospodarczej. Podatnik może wybrać liniową stawkę PIT – jeżeli najem wchodzi w skład przychodów firmy.

Zobacz także: Umowy w nieruchomościach

Wzór oświadczenia o zrzeczeniu się z formy opodatkowania

W oświadczeniu o zrzeczeniu się z formy opodatkowania należy określić datę oraz miejsce sporządzenia oświadczenia, oznaczyć strony oświadczenia – zarówno wnioskodawcę, jak i stosowny urząd skarbowy, treść oświadczenia oraz podpis wnioskodawcy.

1. Data i miejsce sporządzenia oświadczenia (Kielce, dn. 15.09.2010 r)

2. Oznaczenie wnioskodawcy (Karol Nowak, zamieszkały przy ulicy Wolna Huta, 09-989 Kielce, NIP 870-000-000).

3. Oznaczenie właściwego miejscowo Urzędu Skarbowego (Naczelnik Urzędu Skarbowego, ul. Wyszyńskiego, 89-989 Kielce).

4. Treść oświadczenia: Na mocy ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.) oświadczam, iż rezygnuję z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z tytułu najmu w roku podatkowym 2011.

5. Podpis wnioskodawcy.

Zobacz także serwis: Wspólnota mieszkaniowa

Podstawa Prawna:

- ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.).

- ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podatnikowi przysługuje prawo do zrzeczenia się z formy opodatkowania poprzez złożenie stosownego oświadczenia o zrzeczeniu się z uprzednio wybranej formy.
Podatnikowi przysługuje prawo do zrzeczenia się z formy opodatkowania poprzez złożenie stosownego oświadczenia o zrzeczeniu się z uprzednio wybranej formy.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »