| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Uprawnienia najemcy zawarte w umowie najmu rzeczy

Uprawnienia najemcy zawarte w umowie najmu rzeczy


Sporządzenie postanowień dotyczących uprawnień najemcy w umowie najmu rzeczy ma istotne znaczenia zarówno dla podmiotu wynajmującego, jak i najemcy. W przypadku powstania ewentualnych sporów – strony będą mogły odnieść się do postanowień umownych i na tej podstawie egzekwować swoje obowiązki oraz żądać przysługujących im uprawnień.

Poniżej zostały przedstawione istotne elementy dotyczące uprawnień najemcy, które powinny zostać zawarte w umowie najmu rzeczy.

1. Najemca może wyznaczyć wynajmującemu odpowiedni termin do wykonania napraw wówczas, gdy podczas trwania najmu rzecz wymaga napraw, które obciążają wynajmującego, a bez których rzecz nie jest przydatna do umówionego użytku. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu najemca może dokonać koniecznych napraw na koszt wynajmującego.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

2. Najemca może żądać odpowiedniego obniżenia czynszu za czas trwania wad – jeśli rzecz najęta ma wady, które ograniczają jej przydatność do umówionego użytku.

3. Najemca posiada uprawnienie do tego, aby rzecz najętą oddać w całości lub części osobie trzeciej do bezpłatnego używania albo w podnajem, jeżeli umowa mu tego nie zabrania (jest to możliwe za zgodą wynajmującego). W razie oddania rzeczy osobie trzeciej zarówno najemca, jak i osoba trzecia są odpowiedzialni względem wynajmującego za to, że rzecz najęta będzie używana zgodnie z obowiązkami wynikającymi z umowy najmu. Warto także wspomnieć o tym, iż owy stosunek wynikający z zawartej przez najemcę umowy o bezpłatne używanie lub podnajem rozwiązuje się najpóźniej z chwilą zakończenia stosunku najmu.

4. Wówczas, gdy czas trwania najmu nie jest określony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych.

5. Jeśli najemca ulepszył rzecz najętą, wynajmujący, w braku odmiennej umowy, może według swego wyboru albo zatrzymać ulepszenia za zapłatą sumy odpowiadającej ich wartości w chwili zwrotu, albo żądać przywrócenia stanu poprzedniego.

Zobacz także serwis: Finanse

6. Wynajmującego przysługują roszczenia przeciwko najemcy o naprawienie szkody z powodu uszkodzenia lub pogorszenia rzeczy, jak również roszczenia najemcy przeciwko wynajmującemu o zwrot nakładów na rzecz albo o zwrot nadpłaconego czynszu przedawniają się z upływem roku od dnia zwrotu rzeczy.

Podstawa Prawna:

- Art. 662- 679 Kodeks Cywilny.

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zarówno dla podmiotu wynajmującego, jak i najemcy sporządzenie postanowień dotyczących uprawnień najemcy w umowie najmu rzeczy ma istotne znaczenia.
Zarówno dla podmiotu wynajmującego, jak i najemcy sporządzenie postanowień dotyczących uprawnień najemcy w umowie najmu rzeczy ma istotne znaczenia.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Parco

Biuro Rachunkowe PARCO S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »