| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Obowiązki najemcy z tytułu umowy najmu rzeczy

Obowiązki najemcy z tytułu umowy najmu rzeczy


Precyzyjnie określenie w umowie najmu rzeczy obowiązków najemcy ma istotne znaczenia zarówno dla podmiotu wynajmującego, jak i najemcy. Wówczas, gdy powstaną spory – strony będą mogły odwołać się do postanowień umownych i na tej podstawie egzekwować swoje obowiązki oraz żądać przysługujących im uprawnień.

1. Najemca zobowiązany jest dokonywać drobnych nakładów połączonych ze zwykłym używaniem rzeczy.

2. Najemca powinien niezwłocznie zawiadomić wynajmującego, gdy osoba trzecia dochodzi przeciwko najemcy roszczeń dotyczących rzeczy najętej.

Zobacz serwis: Dom i działka

3. Najemca powinien przez czas trwania najmu używać rzeczy najętej w sposób określony w umowie, a gdy umowa nie określa sposobu używania - w sposób odpowiadający właściwościom i przeznaczeniu rzeczy. Wówczas, gdy podczas trwania najmu okaże się potrzeba naprawy, które obciążają wynajmującego, najemca powinien zawiadomić go niezwłocznie o tym fakcie.

4. Bez zgody wynajmującego najemca nie może czynić w rzeczy najętej zmian sprzecznych z umową lub z przeznaczeniem rzeczy.

5. Najemca obowiązany jest uiszczać czynsz w terminie określonym w umowie. Jeżeli termin płatności czynszu nie jest w umowie określony, czynsz powinien być płacony z góry, a mianowicie: gdy najem ma trwać nie dłużej niż miesiąc - za cały czas najmu, a gdy najem ma trwać dłużej niż miesiąc albo gdy umowa była zawarta na czas nie oznaczony - miesięcznie, do dziesiątego dnia miesiąca.

6. Najemca obowiązany jest po zakończeniu najmu zwrócić rzecz w stanie nie pogorszonym.

7. Najemca nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania.

Zobacz także serwis: Umowy w nieruchomościach

8. Jeżeli najemca oddał innej osobie rzecz do bezpłatnego używania lub w podnajem, obowiązek powyższy ciąży także na tej osobie.

9. Domniemywa się, że rzecz była wydana najemcy w stanie dobrym i przydatnym do umówionego użytku.

Podstawa Prawna:

- Art. 662- 679 Kodeks Cywilny.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zarówno dla podmiotu wynajmującego, jak i najemcyprecyzyjnie określenie w umowie najmu rzeczy obowiązków najemcy ma istotne znaczenie.
Zarówno dla podmiotu wynajmującego, jak i najemcyprecyzyjnie określenie w umowie najmu rzeczy obowiązków najemcy ma istotne znaczenie.

Ceny transferowe Dokumentacja w 2018 r.99.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK