| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Czy wydatki na remont lokalu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Czy wydatki na remont lokalu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?


Podatnik dokonał remontu lokalu mieszkalnego, który wynajmuje najemcy, przy tym chce wydatki poniesione na remont lokalu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Czy podatnikowi przysługuje taka możliwość?

Tytułem wstępu należy wyjaśnić, jakie wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 (np. wydatków na: nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów lub nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części).

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Podatnik, który uzyskuje przychody w ramach działalności gospodarczej z tytułu umowy najmu – powinien rozliczać koszty uzyskania przychodów na zasadach ogólnych. Podatnik, który chce wyremontować wynajmowany lokal mieszkalny – może wydatki, tj. koszty wyposażenia lokalu mieszkalnego, koszty remontu lokalu mieszkalnego – zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Jeżeli strony postanowią w umowie najmu, iż koszty będzie pokrywał najemca – wynajmujący nie będzie mógł owych kosztów zaliczyć do własnych kosztów podatkowych.

Koszty związane z tzn. trwałym wyposażeniem lokalu mieszkalnego – wynajmujący powinien rozliczyć na zasadach ogólnych w ramach odpisów amortyzacyjnych.

1.Amortyzacji podlegają, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania: budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu, inne przedmioty - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy

- zwane także środkami trwałymi

Zobacz także serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

2. Amortyzacji podlegają także nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania: spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, autorskie lub pokrewne prawa majątkowe, licencje, wartość stanowiąca równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how) – o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Podstawa Prawna:

- ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1997 (Dz. U. z 2010 roku Nr 219, poz. 1442).

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podatnik, który chce wyremontować wynajmowany lokal mieszkalny – może wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.
Podatnik, który chce wyremontować wynajmowany lokal mieszkalny – może wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »