| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Czy dzierżawa gruntu podlega opodatkowaniu w ramach działalności gospodarczej?

Czy dzierżawa gruntu podlega opodatkowaniu w ramach działalności gospodarczej?


Podatnik wydzierżawia grunty rolne dzierżawcy o powierzchni 18 ha. Dzierżawca uiszcza regularnie czynsz roczny z tytułu dzierżawy owych gruntów rolnych wyłącznie na cele działalności rolnej. Jakiej formie opodatkowania podlega podatnik?

Na wstępie należy wspomnieć, iż źródłami przychodu są gospodarstwa rolne lub jego składniki wykorzystywane na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Zgodnie z treścią art. 2 ust 1. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - nie stosuje się niniejszej ustawy do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Oznacza to, iż podatnik – który dzierżawi grunty – nie może wybrać formy opodatkowania w ramach działalności gospodarczej.

Zobacz także: Umowy w nieruchomościach

Należy pamiętać o tym, że ilekroć w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.

Należy wspomnieć, iż działalnością rolniczą jest przede wszystkim działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

• miesiąc - w przypadku roślin,

• 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,

• 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

• 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

- licząc od dnia nabycia.

Zobacz także serwis: Dom i działka

Podstawa Prawna:

- ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1997 (Dz. U. z 2010 roku Nr 219, poz. 1442).

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podatnik – który dzierżawi grunty – nie może wybrać formy opodatkowania w ramach działalności gospodarczej.
Podatnik – który dzierżawi grunty – nie może wybrać formy opodatkowania w ramach działalności gospodarczej.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Praca

Oferty pracy z praca.pl

Ostatnio na forum

Eksperci infor.pl

Konrad Gurbała

Specjalista z zakresu szkoleń i rozwoju pracowników, właściciel firmy Nowe Modele Biznesowe – outsourcingu działu szkoleń.

Zostań ekspertem Infor.pl »