| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Czy podatnik posiada uprawnienie do wspólnego zeznania PIT

Czy podatnik posiada uprawnienie do wspólnego zeznania PIT


Mąż prowadzi najem prywatny, z którego otrzymuje przychody. Natomiast żona podatnika nie prowadzi z mężem najmu, jest ona zatrudniona w ramach umowy o pracę w firmie telekomunikacyjnej. Mąż chciałby złożyć wspólnie zeznanie PIT. Czy w związku z powyżej opisaną sytuacją przysługuje mu owe uprawnienie?

Tytułem wstępu należy wyjaśnić, iż według ogólnej zasady zawartej w art. 6 ust. 1 ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych – małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów. Ponadto, małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy) – jeżeli pomiędzy małżonkami przez cały rok podatkowy istnieje wspólność majątkowa oraz pozostają oni w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy.

Zobacz serwis: Podatki

Powyżej wskazane zasady opodatkowania mają zastosowanie również do:

1) małżonków, którzy mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej,

2) małżonków, z których jeden podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Rzeczypospolitej Polskiej a drugi ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej,

– wówczas jeżeli osiągnęli podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przychody w wysokości stanowiącej łącznie co najmniej 75 % całkowitego przychodu osiągniętego przez oboje małżonków w danym roku podatkowym i udokumentowali certyfikatem rezydencji miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.

Mając powyższe na uwadze, należy wskazać, iż małżonkowie nie mają możliwości złożenia wspólnego zeznania PIT, ponieważ owa zasada nie odnosi się do podatników uzyskujących przychody z najmu opodatkowane ryczałtem.

Zobacz także serwis: Dom i Prawo

Podstawa Prawna:

- ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1997 (Dz. U. z 2010 roku Nr 219, poz. 1442).

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Według ogólnej zasady zawartej w art. 6 ust. 1 ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych – małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów
Według ogólnej zasady zawartej w art. 6 ust. 1 ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych – małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o.

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o. – spółka zależna Kancelarii Prawnej Skarbiec R. Nogacki Sp.K. specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu szeroko rozumianego wywiadu i kontrwywiadu biznesowego skierowanych głównie do średnich i dużych firm.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »