| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > W jaki sposób można dokonać korekty podatku

W jaki sposób można dokonać korekty podatku


Podatnik jest zobowiązany w deklaracji za pierwszy okres rozliczeniowy następnego roku dokonać korekty kwoty podatku odliczonego. Przy czym, korekty tej nie dokonuje się, jeżeli kwota korekty nie przekroczy 0,01% kwoty podatku naliczonego podlegającego korekcie.

Po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego – zobowiązany jest on dokonać korekty kwoty podatku odliczonego z uwzględnieniem proporcji obliczonej dla zakończonego roku podatkowego. Podatnik powinien także określić kwotę podatku z tytułu sprzedaży łącznej – która zarówno umożliwia, jak i uniemożliwia dokonanie obliczenia naliczonego podatku.

Jeżeli proporcja wynosi powyżej 98 % - to podatnik może ubiegać się o 100 % obniżenia kwoty podatku należnego. Natomiast jeśli proporcja wynosi poniżej 2% - to podatnik nie może dokonać obniżenia podatku należnego.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Należy pamiętać o tym, iż korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty. W przypadku gdy w okresie korekty nastąpi sprzedaż towarów, uważa się, że towary te są nadal używane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty.

W przypadku gdy towary lub usługi zostaną:

· opodatkowane - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru związane jest z czynnościami opodatkowanymi;
· zwolnione lub nie podlegały opodatkowaniu - do obliczenia korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi lub niepodlegającymi opodatkowaniu.

Zobacz także serwis: Dom i prawo

Podstawa prawa:

- Art. 91 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 5 kwietnia 2004 r.).

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W deklaracji za pierwszy okres rozliczeniowy następnego roku podatnik jest zobowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego.
W deklaracji za pierwszy okres rozliczeniowy następnego roku podatnik jest zobowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK