| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > W jaki sposób można dokonać korekty podatku

W jaki sposób można dokonać korekty podatku


Podatnik jest zobowiązany w deklaracji za pierwszy okres rozliczeniowy następnego roku dokonać korekty kwoty podatku odliczonego. Przy czym, korekty tej nie dokonuje się, jeżeli kwota korekty nie przekroczy 0,01% kwoty podatku naliczonego podlegającego korekcie.

Po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego – zobowiązany jest on dokonać korekty kwoty podatku odliczonego z uwzględnieniem proporcji obliczonej dla zakończonego roku podatkowego. Podatnik powinien także określić kwotę podatku z tytułu sprzedaży łącznej – która zarówno umożliwia, jak i uniemożliwia dokonanie obliczenia naliczonego podatku.

Jeżeli proporcja wynosi powyżej 98 % - to podatnik może ubiegać się o 100 % obniżenia kwoty podatku należnego. Natomiast jeśli proporcja wynosi poniżej 2% - to podatnik nie może dokonać obniżenia podatku należnego.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Należy pamiętać o tym, iż korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty. W przypadku gdy w okresie korekty nastąpi sprzedaż towarów, uważa się, że towary te są nadal używane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty.

W przypadku gdy towary lub usługi zostaną:

· opodatkowane - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru związane jest z czynnościami opodatkowanymi;
· zwolnione lub nie podlegały opodatkowaniu - do obliczenia korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi lub niepodlegającymi opodatkowaniu.

Zobacz także serwis: Dom i prawo

Podstawa prawa:

- Art. 91 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 5 kwietnia 2004 r.).

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W deklaracji za pierwszy okres rozliczeniowy następnego roku podatnik jest zobowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego.
W deklaracji za pierwszy okres rozliczeniowy następnego roku podatnik jest zobowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego.

Podatki 2017 cz. 2 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)29.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Rzewuski

Ekspert IT – systemy informatyczne ERP. Ukończone studia - Politechnika Warszawska.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »