| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Skutki nieujawnienia dochodów z tytułu najmu

Skutki nieujawnienia dochodów z tytułu najmu


Jakie konsekwencje poniesie właściciel nieruchomości za nie wykazanie w całości lub części dochodu z tytułu umowy najmu? Czy właściciel mieszkania może narazić siebie i najemcę na możliwość poniesienia przez nich negatywnych konsekwencji prawnych?

Powyżej wskazane pytania nie są obce wynajmującym w dzisiejszej rzeczywistości. Umowa najmu stała się jedną z bardziej popularnych form umów zawieranych na rynku nieruchomości. Jednakże często nie zawiera ona prawdziwych danych o odprowadzonych w rzeczywistości dochodach z tytułu umowy najmu przez podmiot wynajmujący. Podatnicy nie wykazują w całości lub wykazują w części dochody z tytułu umowy najmu.

Skutki za nie wykazanie dochodu z tytułu najmu zależą od wielkości nie odprowadzonego dochodu przez wynajmującego. Na podstawie przepisów kodeksu karnego skarbowego - wynajmującemu grozi przede wszystkim przestępstwo podatkowe. Zarówno zaniżenie dochodów, jak i nie ujawnienie ich w całości podlega karze na podstawie przepisów kodeksu karnego skarbowego.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

1. Należy zaznaczyć, iż na podstawie kodeksu karnego skarbowego podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego na uszczuplenie podatku, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie. Natomiast, Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości, sprawca czynu zabronionego podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.

2. Może także zdarzyć się sytuacja, w której podatnik składając organowi podatkowemu lub płatnikowi deklarację lub oświadczenie, podaje nieprawdę lub zataja prawdę albo nie dopełnia obowiązku zawiadomienia o zmianie objętych nimi danych, przez co naraża Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego na uszczuplenie podatku, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości, sprawca czynu zabronionego - podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.

Mając powyższe na uwadze należy wskazać, iż podatnik uchylając się od opodatkowania nie będzie mógł uniknąć kary tłumacząc się tym, że nie wiedział o tym, iż podlega owemu obowiązkowi podatkowemu.

Zobacz także serwis: Dom i działka

Podstawa Prawna:

- art. 54, art. 56 ustawy z dnia 10 września 1999 r. kodeks karny skarbowy (Dz. U. z dnia 15 października 1999 r.).

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zaniżenie dochodów a także nie ujawnienie ich w całości podlega karze na podstawie przepisów kodeksu karnego skarbowego
Zaniżenie dochodów a także nie ujawnienie ich w całości podlega karze na podstawie przepisów kodeksu karnego skarbowego

Ceny transferowe Dokumentacja w 2018 r.99.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Młodszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK