| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Postępowanie związane z ewidencją i rejestracją VAT

Postępowanie związane z ewidencją i rejestracją VAT


W celu dokonania zgłoszenia rejestracyjnego VAT należy wypełnić stosowny formularz VAT-R i złożyć we właściwym miejscowo urzędzie skarbowym wraz z dowodem opłaty rejestracyjnej.

Należy pamiętać o tym, iż składając formularz VAT-R należy dołączyć do niego stosowną opłatę rejestracyjną. Obecnie opłata rejestracyjna wynosi 170 zł. Kwotę tę należy zapłacić w kasie urzędu miejskiego właściwego według siedziby urzędu skarbowego. Istotny jest także fakt, aby w powyżej wskazanym formularzu oznaczyć miesiąc, w jakim dana deklaracja zostanie zgłoszona.

Przed złożeniem formularza VAT-R należy zastanowić się nad tym, jaki urząd skarbowy będzie właściwy miejscowo. Z tego też względu należy pamiętać o tym, iż formularz VAT-R składamy do urzędu skarbowego właściwego według siedziby prowadzenia działalności gospodarczej. Może także zdarzyć się sytuacja, iż czynności rejestracyjne będą podlegały podatkowi od towarów i usług na terenie wielu urzędów skarbowych. W takim przypadku urzędem właściwym miejscowo będzie urząd według miejsca zamieszkania.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Czynności związane z prowadzeniem ewidencji, które umożliwiają na bieżąco sporządzanie deklaracji VAT należą do obowiązków podatników. Ewidencja ta powinna zawierać: informacje umożliwiające oznaczenie podstawy opodatkowania, kwotę podatku należnego, podatek związany ze sprzedażą, dane potrzebne do sporządzenia deklaracji podatkowej, wysokość podatku – którą należy wpłacić do lub wypłacić z urzędu skarbowego.

Jeżeli podatnik podlega zwolnieniu z VAT, wówczas zobowiązany jest on prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży, czyli za cały dzień sprzedaży i nie później niż przed dokonaniem sprzedaży w kolejnym dniu. Ewidencję taką prowadzi się w oparciu ewidencję ryczałtową lub książkę przychodów i rozchodów.

Zobacz także serwis: Księga wieczysta i hipoteka

Podstawa prawa:

- ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 5 kwietnia 2004 r.).

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Składając formularz VAT-R należy dołączyć do niego stosowną opłatę rejestracyjną.
Składając formularz VAT-R należy dołączyć do niego stosowną opłatę rejestracyjną.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Sakowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »