| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Możliwości opodatkowania działalności gospodarczej w zakresie najmu

Możliwości opodatkowania działalności gospodarczej w zakresie najmu


Rozliczanie podatku od towaru i usług odbywa się na takich samych zasadach zarówno w przypadku najmu prowadzonego w ramach działalności gospodarczej, jak i najmu prywatnego.

Przychody z tytułu najmu są rozliczane na podstawie art. 14 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z zasadną zawartą w tymże artykule, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Przychód z tytułu najmu wyłącznie w celach mieszkaniowych podlega zwolnieniu od podatku VAT. Tym samym podatek ten nie jest wliczany do przychodów – jeżeli od nich zależała by utrata zwolnienia z podatku VAT.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych – w skład źródeł przychodu wchodzi także najem. W art. 10 tejże ustawy są wyliczone źródła przychodów, którymi są: najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Do księgi przychodów i rozchodów należy wpisać koszty z tytułu działalności gospodarczej w zakresie najmu według następujących sposobów: 1. na podstawie daty poniesienia kosztów, 2. na podstawie zasad rachunkowości. Zgodnie z zasadą zawartą w art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Zobacz także serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Podstawa Prawna:

- ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1997 (Dz. U. z 2010 roku Nr 219, poz. 1442).

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rozliczanie podatku od towaru i usług w przypadku najmu prowadzonego w ramach działalności gospodarczej i najmu prywatnego odbywa się na takich samych zasadach.
Rozliczanie podatku od towaru i usług w przypadku najmu prowadzonego w ramach działalności gospodarczej i najmu prywatnego odbywa się na takich samych zasadach.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Maja Piotrowska

Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz studiów podyplomowych HR Business Partner na Akademii Leona Koźmińskiego. Swoje dotychczasowe doświadczenie w miękkim HR zdobywała w firmach dystrybucyjnych, finansowych i technologicznych. Pełniła rolę wspierającą biznes w działaniach rekrutacyjnych i rozwojowych obejmujące kształtowanie polityki personalnej, tworzenie i przeprowadzanie sesji rozwojowych oraz wsparcie merytoryczne z zakresu prawa pracy. Obecnie pomysłodawczyni i właścicielka firmy Absence, zajmującej się wdrażaniem strategii zarządzania nadmierną absencją pracowniczą

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK