| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Konsekwencje prowadzenia najmu jako formy działalności gospodarczej

Konsekwencje prowadzenia najmu jako formy działalności gospodarczej


Konsekwencją prowadzenia przez wynajmującego najmu jako formy działalności gospodarczej jest umożliwienie mu połączenia dochodu z tytułu najmu z dochodami w ramach innej prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Jeżeli jeden podmiot prowadzi dwie działalności gospodarcze, tj. 1. najem jako formę działalności gospodarczej oraz 2. inną niż najem formę działalności gospodarczej – ma on możliwość połączenia dochodu z tytułu najmu z dochodami w ramach innej prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Oznacza to możliwość rozliczenia ewentualnie powstałej straty z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej z dochodami z najmu lub dochody z najmu z inną działalnością gospodarczą.

Jednym ze skutków wprowadzenia najmu do działalności gospodarczej jest zobowiązanie podmiotu do płacenia składek ZUS. Jednakże to nie jedyny skutek z tytułu prowadzenia najmu jako działalności gospodarczej, bowiem konsekwencją owej decyzji jest konieczność opodatkowania ewentualnej powstałej sprzedaży wynajmowanej nieruchomości niemieszkalnej. Przy czym nieruchomość ta nie może być środkiem trwałym w działalności gospodarczej.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Należy pamiętać o tym, iż nie zaliczamy do przychodów odpłatnego zbycia nieruchomości tzn. niemieszkalnych – wówczas, gdy zostały przed zbyciem wycofane z działalności gospodarczej.

Mając powyższe na uwadze, należy pamiętać o tym, że ważne jest ujęcie po stronie przychodów wartości sprzedanej nieruchomości niemieszkalnej. Natomiast w kosztach należy ująć nie zamortyzowaną część wartości wstępnej przedmiotowej nieruchomości.

Zobacz także serwis: Dom i działka

Podstawa Prawna:

- ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1997 (Dz. U. z 2010 roku Nr 219, poz. 1442).

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

najmu traktowany jako forma działalności gospodarczej umożliwia wynajmującemu połączenie dochodu z tytułu najmu z dochodami  w ramach innej prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.
najmu traktowany jako forma działalności gospodarczej umożliwia wynajmującemu połączenie dochodu z tytułu najmu z dochodami w ramach innej prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Adwokat dr Sebastian Koczur

ekspert z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »