| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Czy współwłaściciele nieruchomości mają obowiązek wystawiać faktury?

Czy współwłaściciele nieruchomości mają obowiązek wystawiać faktury?


Wszyscy współwłaściciele wynajmujący nieruchomość są zarejestrowanymi podatkami podatku od towarów i usług powinni wykazać podatek w deklaracji składanej w urzędzie skarbowym

Jeżeli dana wynajmowana nieruchomość jest w posiadaniu kilku współwłaścicieli – a każdy z nich jest podatnikiem podatku od towarów i usług - mają oni obowiązek wystawiania faktur. Oznacza to, iż podatnik prowadzący działalność gospodarczą obligatoryjnie zobowiązany jest uiszczać podatek od towarów i usług, natomiast osoba fizyczna tylko na własne życzenie – jeżeli nie prowadzi działalności gospodarczej.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Każdy ze współwłaścicieli nieruchomości posiada uprawnienie do samodzielnego zarządzania majątkiem. Posiadając takowy tytuł prawny każdy z nich – jako indywidualny podatnik podatku od towarów i usług – jest zobowiązany wystawić fakturę. Kłopotliwa sytuacja będzie miała miejsce – gdy zarówno współwłaścicieli wynajmowanej nieruchomości oraz najemców będzie kilkunastu. Oznacza to, że każdy z wynajmujących nieruchomość współwłaścicieli będzie zobowiązany wystawić fakturę dla każdego z najemcy. Natomiast każdy najemca otrzyma fakturę od każdego współwłaściciela.

Należy pamiętać o tym, iż każdy ze współwłaścicieli – jako podatnik podatku od towarów i usług - musi zawrzeć osobną umowę z najemcami.

Zobacz także serwis: Konsument - dom

Na podstawie ewidencji z tytułu zakupu lub sprzedaży sporządza się deklarację VAT 7. W wyniku złożonej deklaracji ustala się kwotę podatku do zapłaty albo nadwyżkę podatku należnego w celu dokonania jego zwrotu na podany numer rachunku bankowego lub przeniesienia na następny okres rozliczeniowy).

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Współwłaściciele nieruchomości będący podatnikiem podatku od towarów i usług obowiązek wystawiania faktur.
Współwłaściciele nieruchomości będący podatnikiem podatku od towarów i usług obowiązek wystawiania faktur.

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Słodzińska - Wawrzonek

Prawnik specjalizujący się w prawie zamówień publicznych, prawie cywilnym i rodzinnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK