| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Czy współwłaściciele nieruchomości mają obowiązek wystawiać faktury?

Czy współwłaściciele nieruchomości mają obowiązek wystawiać faktury?


Wszyscy współwłaściciele wynajmujący nieruchomość są zarejestrowanymi podatkami podatku od towarów i usług powinni wykazać podatek w deklaracji składanej w urzędzie skarbowym

Jeżeli dana wynajmowana nieruchomość jest w posiadaniu kilku współwłaścicieli – a każdy z nich jest podatnikiem podatku od towarów i usług - mają oni obowiązek wystawiania faktur. Oznacza to, iż podatnik prowadzący działalność gospodarczą obligatoryjnie zobowiązany jest uiszczać podatek od towarów i usług, natomiast osoba fizyczna tylko na własne życzenie – jeżeli nie prowadzi działalności gospodarczej.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Każdy ze współwłaścicieli nieruchomości posiada uprawnienie do samodzielnego zarządzania majątkiem. Posiadając takowy tytuł prawny każdy z nich – jako indywidualny podatnik podatku od towarów i usług – jest zobowiązany wystawić fakturę. Kłopotliwa sytuacja będzie miała miejsce – gdy zarówno współwłaścicieli wynajmowanej nieruchomości oraz najemców będzie kilkunastu. Oznacza to, że każdy z wynajmujących nieruchomość współwłaścicieli będzie zobowiązany wystawić fakturę dla każdego z najemcy. Natomiast każdy najemca otrzyma fakturę od każdego współwłaściciela.

Należy pamiętać o tym, iż każdy ze współwłaścicieli – jako podatnik podatku od towarów i usług - musi zawrzeć osobną umowę z najemcami.

Zobacz także serwis: Konsument - dom

Na podstawie ewidencji z tytułu zakupu lub sprzedaży sporządza się deklarację VAT 7. W wyniku złożonej deklaracji ustala się kwotę podatku do zapłaty albo nadwyżkę podatku należnego w celu dokonania jego zwrotu na podany numer rachunku bankowego lub przeniesienia na następny okres rozliczeniowy).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dr Irena Kamińska-Radomska

Trener etykiety biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK