| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Czy przychody z tytułu sprzedaży nieruchomości podlegają opodatkowaniu?

Czy przychody z tytułu sprzedaży nieruchomości podlegają opodatkowaniu?


Przychody ze sprzedaży wpisane do ewidencji środków trwałych oraz wartości zarówno prawnych, jak i niematerialnych będą podlegały opodatkowaniu.

Tytułem wstępu należy wyjaśnić co wchodzi w skład przychodów z działalności gospodarczej. Należy wskazać, iż przychodem z działalności gospodarczej są przychody
z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących: środkami trwałymi, składnikami majątku, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona nie przekracza 1 500 zł, wartościami niematerialnymi i prawnymi - ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, przy określaniu wysokości przychodów. 

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Jeżeli podatnik przed zbyciem nieruchomości zrezygnuje z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca po miesiącu – w którym została dokonana rezygnacja oraz dniem ich zbycia nie upłynęło 6 lat. Przedsiębiorca – jako podatnik prowadzący działalność gospodarczą w zakresie najmu nieruchomości – osiągając przychód z tytułu otrzymywanego czynszu zobowiązany jest udokumentować go rachunkiem lub fakturą, a następnie przekazać owe dokumenty wybranym przedsiębiorcom, którzy korzystają z wynajmu.

Warto wskazać, iż na dokumentem potwierdzającym uiszczenie czynszu z tytułu najmu jest dowód KP.

Zobacz także serwis: Podatki

Mając powyższe na uwadze należy wskazać, iż podatnik zobowiązany jest wystawić dowód KP w celu potwierdzenia uiszczonego czynszu z tytułu najmu – jeżeli najemca nie dokona wpłaty na wskazany przez przedsiębiorcę rachunek bankowy. Osoba nie prowadząca działalności gospodarczej może żądać na własne życzenie od przedsiębiorcy wystawienia dowodu KP.

Podstawa Prawna:

- ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1997 (Dz. U. z 2010 roku Nr 219, poz. 1442).

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Posyniak

Notariusz Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK