| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Czy istnieje możliwość odliczenia częściowego podatku od towarów i usług

Czy istnieje możliwość odliczenia częściowego podatku od towarów i usług


Możliwość częściowego odliczenia podatku od towarów i usług dotyczy zarówno podatników dokonujących czynności umożliwiających odliczenie, jak i czynności, które nie umożliwiają owego odliczenia. Rozliczenia częściowego dokonuje się poprzez wstępne oraz ostateczne rozliczenie.

Często zdarza się sytuacja, gdzie w najmie dokonuje się sprzedaży zwolnionej z opodatkowania w stosunku do zarówno lokali użytkowych, jak i lokali mieszkalnych. Koszty te wiążą się ze sprzedażą zwolnioną z opodatkowania z tytuł remontu lokali mieszkalnych, sprzedażą opodatkowaną z tytułu remontu lokali użytkowych.

Podatnik posiada uprawnienie do zmniejszenia należnego podatku o część naliczonego podatku – jeśli nie istnieje możliwość jego wyodrębnienia w całości lub w części. Przy czym zmniejszenie należnego podatku powinno być proporcjonalne do czynności umożliwiających obniżenie należnego podatku.

Podatnik nie możne dokonać odliczenia podatku w całości, jeżeli jego sprzedaż nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz gdy jego sprzedaż jest zwolniona lub opodatkowana podatkiem od towarów i usług. W takim przypadku podatnik jest zobowiązany określić kwoty z tytułu czynności umożliwiających obniżenie podatku należnego oraz czynności uniemożliwiające obniżenie podatku należnego.

Zobacz serwis: Podatki w nieruchomościach

1. Czynności uniemożliwiające odliczenie podatku naliczonego są następujące:

- sprzedaż nieopodatkowania np. transakcje związane ze sprzedażą przedsiębiorstwa,

- sprzedaż usług, towarów zwolniona z opodatkowania.

Zobacz także serwis: Umowy w nieruchomościach

2. Czynności umożliwiające odliczenie podatku naliczonego są następujące:

- sprzedaż usług, towarów nieopodatkowana,

- sprzedaż usług, towarów opodatkowana,

- sprzedaż usług, towarów zwolniona z opodatkowania.

Podstawa prawa:

ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 5 kwietnia 2004 r.).

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podatnik posiada uprawnienie do zmniejszenia należnego podatku o część naliczonego podatku, gdy nie istnieje możliwość jego wyodrębnienia w całości lub w części
Podatnik posiada uprawnienie do zmniejszenia należnego podatku o część naliczonego podatku, gdy nie istnieje możliwość jego wyodrębnienia w całości lub w części

Ceny transferowe Dokumentacja w 2018 r.99.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o.

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o. – spółka zależna Kancelarii Prawnej Skarbiec R. Nogacki Sp.K. specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu szeroko rozumianego wywiadu i kontrwywiadu biznesowego skierowanych głównie do średnich i dużych firm.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK