| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Jak oszczędzić na podatku przy sprzedaży mieszkania?

Jak oszczędzić na podatku przy sprzedaży mieszkania?


Jeśli opracujemy właściwą strategię sprzedaży mieszkania, możemy oszczędzić na podatku, nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Lepiej wystrzegać się sprzedaży mieszkania za gotówkę, w ten sposób zwiększamy prawdopodobieństwo kradzieży, a w najgorszym przypadku czeka nas przesłuchanie przez policję w charakterze podejrzanego. Jak przeprowadzić transakcję bez ponoszenia zbytniego ryzyka i nadmiernych kosztów?

Jest kilka sposobów dokonania transakcji sprzedaży mieszkania: samodzielnie bądź z pośrednikiem, za pomocą umowy przedwstępnej w formie zwykłej bądź przed notariuszem, możemy skorzystać z zadatku lub zaliczki. Pozostaje jeszcze rozwiązanie, w którym sprzedający za mieszkanie na rynku wtórnym dostaje pieniądze w zamian za klucze do lokalu i ten przypadek zostanie tutaj omówiony.

Wybory przez nas dokonywane mogą nieść ze sobą ryzyko. W standardowych warunkach kolejne etapy zależą głównie od formy finansowania zakupu, czyli od tego czy wybierzemy gotówkę czy kredyt. Może się jednak zdarzyć, że sprzedający jest już w trakcie transakcji zamiany mieszkania albo zależy mu na zoptymalizowaniu podatku. W takich sytuacjach niezbędne może być zastosowanie nietypowych rozwiązań. Wszystko zaczyna się od negocjacji nabywcy ze sprzedającym. Wtedy strony podejmują decyzję o cenie lokalu i czasie podpisania umowy i wydania lokalu.

Zaliczka to kwota, która w przypadku niezawarcia umowy zostaje zwrócona nabywcy. Zadatek zaś musi zostać zwrócony kupującemu w podwójnej wysokości, jeśli do transakcji nie dojdzie z winy sprzedającego. Jeśli do transakcji nie dojdzie z winy kupującego to sprzedający może zachować zadatek.

Po negocjacjach zazwyczaj podpisuje się umowę przedwstępną. W jej ramach strony uzgadniają na piśmie kiedy i na jakich warunkach dojdzie do umowy ostatecznej. W czasie pomiędzy zawarciem umowy przedwstępnej a umową końcową kupujący ma możliwość zdobycia finansowania. Jeśli kupujący posiada gotówkę to można nie podpisywać umowy przedwstępnej. Zazwyczaj po podpisaniu umowy przekazuje się zadatek lub zaliczkę (najczęściej jest to 10% wartości nieruchomości), w formie przelewu bądź w gotówce.

Zobacz także: Czy podatek od nieruchomości można płacić w ratach?

Umowa przedwstępna może być zawarta w formie zwykłej lub notarialnej. W przypadku formy notarialnej strony stwierdzają, że akt ten zastępuje wyrok sądu. Jeśli sprzedający nie dotrzyma warunków umowy, kupujący może wystąpić do sądu o nadanie klauzuli wykonalności a następnie egzekucję. Plusem formy notarialnej jest ujawnienie roszczenia nabywcy w trzecim dziale księgi wieczystej, co zabezpiecza przed sytuacją, w której mieszkanie mogłoby być sprzedane kilka razy. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku umowy zawartej w formie zwykłej, wtedy możemy tylko dochodzić wynagrodzenia za szkodę wynikłą z niedotrzymania warunków umowy na drodze sądowej.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jak przeprowadzić transakcję bez ponoszenia zbytniego ryzyka i nadmiernych kosztów?  Jest kilka sposobów dokonania transakcji sprzedaży mieszkania: samodzielnie bądź z pośrednikiem, za pomocą umowy przedwstępnej w formie zwykłej bądź przed notariuszem, możemy skorzystać z zadatku lub zaliczki.
Jak przeprowadzić transakcję bez ponoszenia zbytniego ryzyka i nadmiernych kosztów? Jest kilka sposobów dokonania transakcji sprzedaży mieszkania: samodzielnie bądź z pośrednikiem, za pomocą umowy przedwstępnej w formie zwykłej bądź przed notariuszem, możemy skorzystać z zadatku lub zaliczki.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK