| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Jak opodatkowany jest wyciąg narciarski?

Jak opodatkowany jest wyciąg narciarski?

Budowle sportowe podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Wątpliwości budzi fakt, w jaki sposób rozliczać podatek w przypadku kolei krzesełkowych. W tej sprawie wypowiedziało się Ministerstwo Finansów.

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego przez pojęcie budowli należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak m.in. budowle sportowe.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską wyjaśniło, że budowlą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości jest obiekt budowlany stanowiący całość techniczno-używkową wraz z instalacjami i urządzeniami, jak również urządzenie budowlane związane z danym obiektem zapewniające możliwość jego użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem.

Prawo budowlane nie wyjaśnia, jak rozumieć pojęcie „całość techniczno-użytkowa”. Aby ustalić jego znaczenie należy sięgnąć do wykładni językowej. W znaczeniu
słownikowym całość to wszystkie części czegoś, wzięte razem, połączone ze sobą w samodzielną jednostkę. Całość techniczna opiera się na związku odnoszącym się do techniki, do spraw związanych ze sposobem wykonania czegoś, natomiast całość użytkowa to powiązanie służące celom praktycznym, mające praktyczne zastosowanie.

Wykazanie istnienia związku techniczno-użytkowego pozwala na opodatkowanie podatkiem od nieruchomości, jako budowli, obiektu budowlanego składającego się z części o charakterze stricte budowlanym (np. fundament) oraz niemających takiego charakteru (np. urządzenia techniczne).

Zobacz również serwis: Podatki

Jeżeli zatem dany obiekt budowlany na podstawie przepisów Prawa budowlanego uznany może być za budowlę, to zgodnie przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości i podlega opodatkowaniu tym podatkiem w wysokości maksymalnie 2% jego wartości.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK