| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Kto zapłaci podatek od nieruchomości?

Kto zapłaci podatek od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości jest podatkiem majątkowym. Zasadniczo obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości ciąży na właścicielu nieruchomości albo obiektów budowlanych, a w określonej sytuacji na posiadaczu samoistnym. Natomiast posiadacz zależny, który faktycznie korzysta z nieruchomości, będzie podatnikiem podatku od nieruchomości Skarbu Państwa lub jednostek samorządowych.

Posiadaczem zależnym rzeczy, jest ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą.

Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych (art. 3 ust. 1 pkt 4) podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące posiadaczami nieruchomości lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie:

1. wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Własności Skarbu Państwa lub z innego tytułu prawnego, w wyjątkiem posiadania przez osoby fizycznie lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości

2. jest bez tytułu prawnego (z zastrzeżeniem posiadaczy samoistnych nieruchomości lub obiektów budowlanych).

Z powyższego wynika, że posiadacz zależny jest podatnikiem podatku od nieruchomości, jeśli spełnione są następujące warunki:

1. nieruchomości albo obiekty budowlane, którymi włada, stanowią własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego;

Dzierżawa nieruchomości od właściciela będącego osobą fizyczną nie powoduje przeniesienia obowiązku podatkowego na posiadacza zależnego (dzierżawcę).

2. posiadanie wynika z:
- umowy zawartej z właścicielem (Skarbem państwa, jednostką samorządu terytorialnego);

Jako umowy zawarte ze Skarbem Państwa należy traktować umowy zawarte z państwowymi jednostkami organizacyjnymi, które działają w imieniu i na rachunek Skarbu Państwa.

- umowy zawartej z Agencją Nieruchomości Rolnych;
- z innego tytułu prawnego.

Dzierżawca gruntu nie jest zobowiązany do zapłaty podatku od nieruchomości. Wynika to z faktu, że jest on posiadaczem zależnym, a posiadacze zależni nie są podatnikami podatku od nieruchomości (za wyjątkiem wskazanych powyżej przypadków).

Zobacz również serwis: Nieruchomości

W sytuacji, gdy trwały zarządca nieruchomości oddaje nieruchomość we władanie innemu podmiotowi, podatnikiem podatku od nieruchomości będzie podmiot, który faktycznie korzysta z nieruchomości, czyli najemca. Przepisy nie przewidują takiej sytuacji, w której trwały zarządca przekazuje posiadanie nieruchomości lub jej części najemcy. Tak więc pierwszym posiadaczem zależnym będzie tutaj zarządca nieruchomości, a drugim najemca, który faktycznie nią dysponuje i w konsekwencji zapłaci podatek.

Zobacz również serwis: Podatki

Jeśli kilka podmiotów jest podatnikami, to obowiązek podatkowy ciąży na nich solidarnie. Ewentualna umowa, którą zawarły by strony, zgodnie z którą tylko jeden podmiot będzie zobowiązany do uiszczenia podatku, pozostaje bez znaczenia dla fiskusa, jeśli żadna z nich nie uiści podatku.

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Posiadaczem zależnym rzeczy, jest ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą.
Posiadaczem zależnym rzeczy, jest ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą.

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Röben

Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »