| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Kto zapłaci podatek od nieruchomości?

Kto zapłaci podatek od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości jest podatkiem majątkowym. Zasadniczo obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości ciąży na właścicielu nieruchomości albo obiektów budowlanych, a w określonej sytuacji na posiadaczu samoistnym. Natomiast posiadacz zależny, który faktycznie korzysta z nieruchomości, będzie podatnikiem podatku od nieruchomości Skarbu Państwa lub jednostek samorządowych.

Posiadaczem zależnym rzeczy, jest ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą.

Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych (art. 3 ust. 1 pkt 4) podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące posiadaczami nieruchomości lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie:

1. wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Własności Skarbu Państwa lub z innego tytułu prawnego, w wyjątkiem posiadania przez osoby fizycznie lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości

2. jest bez tytułu prawnego (z zastrzeżeniem posiadaczy samoistnych nieruchomości lub obiektów budowlanych).

Z powyższego wynika, że posiadacz zależny jest podatnikiem podatku od nieruchomości, jeśli spełnione są następujące warunki:

1. nieruchomości albo obiekty budowlane, którymi włada, stanowią własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego;

Dzierżawa nieruchomości od właściciela będącego osobą fizyczną nie powoduje przeniesienia obowiązku podatkowego na posiadacza zależnego (dzierżawcę).

2. posiadanie wynika z:
- umowy zawartej z właścicielem (Skarbem państwa, jednostką samorządu terytorialnego);

Jako umowy zawarte ze Skarbem Państwa należy traktować umowy zawarte z państwowymi jednostkami organizacyjnymi, które działają w imieniu i na rachunek Skarbu Państwa.

- umowy zawartej z Agencją Nieruchomości Rolnych;
- z innego tytułu prawnego.

Dzierżawca gruntu nie jest zobowiązany do zapłaty podatku od nieruchomości. Wynika to z faktu, że jest on posiadaczem zależnym, a posiadacze zależni nie są podatnikami podatku od nieruchomości (za wyjątkiem wskazanych powyżej przypadków).

Zobacz również serwis: Nieruchomości

W sytuacji, gdy trwały zarządca nieruchomości oddaje nieruchomość we władanie innemu podmiotowi, podatnikiem podatku od nieruchomości będzie podmiot, który faktycznie korzysta z nieruchomości, czyli najemca. Przepisy nie przewidują takiej sytuacji, w której trwały zarządca przekazuje posiadanie nieruchomości lub jej części najemcy. Tak więc pierwszym posiadaczem zależnym będzie tutaj zarządca nieruchomości, a drugim najemca, który faktycznie nią dysponuje i w konsekwencji zapłaci podatek.

Zobacz również serwis: Podatki

Jeśli kilka podmiotów jest podatnikami, to obowiązek podatkowy ciąży na nich solidarnie. Ewentualna umowa, którą zawarły by strony, zgodnie z którą tylko jeden podmiot będzie zobowiązany do uiszczenia podatku, pozostaje bez znaczenia dla fiskusa, jeśli żadna z nich nie uiści podatku.

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Posiadaczem zależnym rzeczy, jest ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą.
Posiadaczem zależnym rzeczy, jest ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »