| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Podatek VAT od sprzedaży działek

Podatek VAT od sprzedaży działek

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej wyraził pogląd, iż sprzedaż działek należących do majątku osobistego osoby fizycznej jako czynność nie mieszcząca się w definicji działalności gospodarczej, o której mowa w ustawie o podatku od towarów i usług, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stan faktyczny, którego dotyczyła interpretacja wyglądał następująco. Wnioskodawca otrzymał w drodze darowizny nieruchomości w postaci kilku działek. Po przekwalifikowaniu gruntów na działki budowlane, dokonano podziału nieruchomości w celu nadania im bardziej praktycznego kształtu. Następnie, wnioskodawca miał zamiar sprzedać część działek, które są niezabudowane oraz należą do majątku osobistego wnioskodawcy, który nie prowadzi działalności gospodarczej. W związku z tym, wnioskodawca zwrócił się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (dalej „organ podatkowy”) z zapytaniem, czy sprzedaż przedmiotowych działek będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT?

Organ podatkowy w odpowiedzi (interpretacji indywidualnej) wskazał, iż odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju podlega opodatkowaniu podatkiem VAT zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT. Grunty są towarami w rozumieniu ustawy o VAT  (art. 2 pkt 6), a ich sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów  na terytorium kraju (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż przez dostawę rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel).

Jednakże, aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, musi być wykonana przez podatnika. Ustawa o VAT zalicza do podatników podmioty prowadzące samodzielnie działalność gospodarczą, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy (art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT).

Organ podatkowy stwierdził, iż istotne jest ustalenie, czy okoliczności związane  ze sprzedażą jednoznacznie wskazują, że sprzedaż dokonywana jest przez podatnika
w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Właściwym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników, w przypadku, gdy dokonują sprzedaży towarów stanowiących część majątku osobistego tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej. Mając na uwadze powyższe, zdaniem organu podatkowego należy stwierdzić, iż sprzedaż działek przez wnioskodawcę nie wskazuje, iż czynność ta wykonywana jest przez podatnika w ramach działalności gospodarczej. Nabycie gruntu w drodze darowizny nie może być utożsamiane z nabyciem z zamiarem wykonywania czynności w ramach działalności gospodarczej.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »