| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Nieruchomości za granicą > Najemcy z zagranicy – jak wynajmować mieszkanie na odległość?

Najemcy z zagranicy – jak wynajmować mieszkanie na odległość?

Obcokrajowcy, którzy zaczynają pracę w Polsce, chcą od razu przyjechać do konkretnego mieszkania. Wynajem na odległość jest nowym wyzwaniem dla wynajmujących i pośredników. Czy można bezpiecznie wynająć własne mieszkanie bez osobistego spotkania?

W związku z rosnącą liczbą obcokrajowców w Polsce, tworzy się ważna grupa klientów biur nieruchomości i właścicieli mieszkań. Obcokrajowcy, którzy planują studia, staż i pracę w naszym kraju, stwarzają nowe kierunki rozwoju rynku najmu. Wynajmujący nie zawsze biorą ich pod uwagę, więc oferty w innym języku niż polski należą jeszcze do rzadkości, ale zmiany już widać na najpopularniejszych serwisach ogłoszeniowych.

Pojawia się jednak jeszcze jeden aspekt: wynajem na odległość, czyli bez wcześniejszego spotkania. Przyjazd do Polski tylko po to, by znaleźć mieszkanie nie zawsze jest opłacalny ze względu na koszty podróży i zakwaterowania w tym czasie. Ideałem jest więc sytuacja, gdy zaczynając pracę, można od razu przyjechać do „nowego domu”.

Rekrutacja najemcy

Międzynarodowe korporacje, które otwierają oddziały w Polsce, rekrutują także poza jej granicami. Hiszpanie, Węgrzy, Włosi – pracują w językach narodowych z klientami firm, zapewniając najwyższe standardy usług. Proces rekrutacji często odbywa się na odległość, bez wcześniejszego przyjazdu do kraju. Dobór odpowiedniego pracownika, reprezentanta renomowanej marki, wymaga bezbłędnej weryfikacji umiejętności i tym samym cech charakteru. Podobnie jest z wyborem najemcy. Skoro więc firmy skutecznie działają na odległość z kandydatami, wynajmujący też mogą sobie z tym poradzić w prosty sposób.

Weryfikacja na odległość

Opisywaną grupę klientów zwykle obsługują polskie firmy relokacyjne i agencje nieruchomości pracujące z obcokrajowcami. W ten sposób kontakty odbywają się przez pośrednika, który już przeprowadził pierwszy etap weryfikacji kandydata na lokatora. Skany dokumentów, kwestionariusze, które pozwalają stworzyć profil najemcy i elektroniczne umowy pozwalają na stworzenie warunków dla bezpiecznej transakcji.

– Dostajemy dokładne wytyczne dotyczące mieszkania i dobieramy oferty na tej podstawie. Weryfikujemy telefonicznie i mailowo, a umowa, którą podpisujemy z klientami jest potwierdzeniem i akceptacją zasad współpracy. Czasy się zmieniły, teraz możemy spotkać się „wirtualnie” i do tego służą wideokonferencje. Taka forma spotkań z klientami, to już standard w wielu branżach – wyjaśnia Adrian Krawczyk z Renting Zone.

Jak wygląda wynajem na odległość?

Poszukujący składają zamówienie na konkretne mieszkanie, jako lokalizację wskazują zwykle miejsce pracy, więc pośrednik musi dobierać oferty w tej okolicy. Strony obowiązuje umowa elektroniczna. Wszystkie spotkania z wynajmującymi obsługuje właśnie agent, więc do jego obowiązków należy poznanie swojego klienta na tyle, by sprostać jego oczekiwaniom. Zabezpieczeniem dla wynajmującego jest również umowa i opłata rezerwacyjna, która ma dawać pewność stronom. Jeśli właściciel potrzebuje rozmowy, chce lepiej poznać przyszłego lokatora, wtedy bez problemu można zaaranżować spotkanie online.

Finalizacja formalności odbywa się już tradycyjnie, w obecności stron i pośrednika. W ten sposób potężne firmy rekrutują pracowników i zdobywają klientów, a prawidłowo przeprowadzona weryfikacja oraz formalne zabezpieczenia to gwarancja sukcesu.

Zobacz też:  Zakup nieruchomości w USA – czy się opłaca?

Zobacz też:  Nabycie lokalu użytkowego przez cudzoziemca

Zobacz też:  Wniosek o uzyskanie zezwolenia przez cudzoziemca na nabycie nieruchomości

reklama

Data publikacji:

Ekspert:

PolishProperty.eu

PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

jadalnia, kuchnia, stół, wnętrza, mieszkanie, nieruchomości. Fot. Fotolia
jadalnia, kuchnia, stół, wnętrza, mieszkanie, nieruchomości. Fot. Fotolia

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Wachowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »