| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Nieruchomości za granicą > Nabywanie nieruchomości inwestycyjnych przez cudzoziemców

Nabywanie nieruchomości inwestycyjnych przez cudzoziemców

Cudzoziemcy będący obywatelami lub przedsiębiorcami państw – jako stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym albo Konfederacji Szwajcarskiej – nie mają obowiązku uzyskiwać zezwolenia na nabycie nieruchomości inwestycyjnych.

Zezwolenie na nabycie nieruchomości

Tytułem wstępu należy wskazać, że nabycie nieruchomości przez cudzoziemca wymaga zezwolenia, które jest wydawane, w drodze decyzji administracyjnej, przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Zezwolenie jest wydawane, jeżeli sprzeciwu nie wniesie Minister Obrony Narodowej, a w przypadku nieruchomości rolnych, jeżeli sprzeciwu również nie wniesie minister właściwy do spraw rozwoju wsi.

Brak zezwolenia w przypadku nieruchomości inwestycyjnych

Od powyżej zasady, która dotyczy wymogu uzyskania zezwolenia na nabycie nieruchomości istnieją liczne wyjątki. Jednym z nich jest nabywanie nieruchomości inwestycyjnych przez cudzoziemców. Oznacza to, że nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia przez cudzoziemców, będących obywatelami lub przedsiębiorcami państw – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym albo Konfederacji Szwajcarskiej (art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez obcokrajowców).

Jednakże i w tym przypadku istnieją wyjątki od nabycia nieruchomości inwestycyjnych, które dotyczą nabycia  nieruchomości rolnych i leśnych, przez okres 12 lat od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej oraz nabycia drugiego domu, przez okres 5 lat od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej.

Nabywanie nieruchomości bez ograniczeń

Art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez obcokrajowców wskazuje, że nabywanie nieruchomości inwestycyjnych możliwe jest bez ograniczeń przez cudzoziemców, którzy założą spółkę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jednakże w tym przypadku należy spełnić dwie przesłanki:

- należy być obcokrajowcem,

- należy być przedsiębiorcą państwa będącego stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym albo Konfederacji Szwajcarskiej.

Zobacz serwis: Deweloper

Podstawa Prawna: 

Ustawa z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez obcokrajowców (Dz.U. 1920 nr 31 poz. 178 ze zm.).

Zobacz serwis: Prawo budowlane

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nabywanie nieruchomości inwestycyjnych przez cudzoziemców będących obywatelami lub przedsiębiorcami państw – jako stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym albo Konfederacji Szwajcarskiej.
Nabywanie nieruchomości inwestycyjnych przez cudzoziemców będących obywatelami lub przedsiębiorcami państw – jako stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym albo Konfederacji Szwajcarskiej.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marta Jeleń

Radca prawny LL.M.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »