| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Nieruchomości za granicą > Rynek nieruchomości w Chorwacji po przystąpieniu do UE

Rynek nieruchomości w Chorwacji po przystąpieniu do UE

Rynek nieruchomości w Chorwacji po przystąpieniu do Unii Europejskiej może być dla inwestorów szansą na zysk. Przeczytaj raport Home Broker.

Rynek nieruchomości w Chorwacji

Osoby, które liczą na to, że zakup nieruchomości w Chorwacji będzie znacznie tańszy niż w Polsce, mogą doznać szoku. Na przykład w Zagrzebiu w pierwszym miesiącu bieżącego roku przeciętna cena ofertowa mieszkania wyniosła 7,1 tys. zł za mkw. Dla porównania w Warszawie jest to obecnie 8,8 tys. zł za mkw. Chorwacki poziom cen można uznać za porównywalny z polskim. Dane te trzeba jednak rozważać także w kontekście zasobności portfeli mieszkańców kraju. Tu pomocnym miernikiem może być poziom PKB na jednego mieszkańca. Z tego porównania Chorwacja wychodzi znacznie lepiej niż Polska. W Chorwacji bowiem równowartość rocznego PKB w przeliczeniu na mieszkańca wystarczy na zakup 5,4 mkw. mieszkania w centrum – wynika z danych GPG. W Polsce jest to zaledwie 2,7 metra, czyli dwukrotnie mniej. Z danych tych wynika, że ceny mieszkań w Chorwacji są atrakcyjniejsze niż w Polsce.

Zobacz także: Inwestycja Point House – GALERIA

Stabilne ceny chorwackich nieruchomości?

Chorwacki rynek nieruchomości poddawany jest w ostatnim czasie podobnym trendom jak polski. Przecena rozpoczęła się tam w drugiej połowie 2008 roku i doprowadziła po dziś dzień do spadku poziomu cen o 11% – wynika z danych udostępnionych przez Centar Nekretnina. Wynik ten jest o kilka punktów procentowych lepszy niż w Polsce. Warto także zwrócić uwagę na przewidywania firmy Centar. Spodziewa się ona, że już niedługo wzrosty cen nieruchomości powrócą na chorwacki rynek. Dla porównania, doradcy Home Broker spodziewali się w sierpniu przeceny na poziomie 2,5% w perspektywie najbliższych 12 miesięcy.

reklama

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rynek nieruchomości w Chorwacji po przystąpieniu do Unii Europejskiej może być dla inwestorów szansą na zysk.
Rynek nieruchomości w Chorwacji po przystąpieniu do Unii Europejskiej może być dla inwestorów szansą na zysk.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »