| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Nieruchomości za granicą > Wspólność małżeńska a nabycie nieruchomości przez cudzoziemca

Wspólność małżeńska a nabycie nieruchomości przez cudzoziemca


Obcokrajowiec może nabyć nieruchomość wówczas, gdy nabywcą nieruchomości jest współmałżonek, który jest obywatelem polski, a przy tym nieruchomość zostaje zaliczona do majątku wspólnego małżonków.

Obcokrajowiec będący małżonkiem obywatela polskiego i zamieszkujący w Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej dwa lata od udzielenia mu zezwolenia na osiedlenie się lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich nie musi ubiegać się o zezwolenie na nabycie nieruchomości wówczas, gdy w wyniku nabycia będzie ona stanowić ustawową wspólność małżeńską. Oznacza to, że obcokrajowiec nabywa nieruchomość na mocy prawa, jeżeli nabywcą nieruchomości jest jego współmałżonek – który jest obywatelem polskim. Natomiast nieruchomość zostaje zaliczona do majątku wspólnego małżonków.

Fakt włączenie przedmiotu majątkowego do dorobku małżonków nie przesądza o tym, że obcokrajowiec (małżonek) nie dysponuje stosownym zezwoleniem na nabycie nieruchomości, a nabywcą nieruchomości jest małżonek będący obywatelem polskim.

Zobacz serwis: Deweloper

Zgoda małżonka na dokonanie odpłatnego nabycia nieruchomości, użytkowania wieczystego, jak też spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie jest wymagana tylko wówczas, gdy współmałżonek działa jako pełnomocnik drugiego małżonka. W tym przypadku małżonek jako pełnomocnik nie działa za zgodą drugiego małżonka, ale w jego imieniu. Małżonek jako mocodawca jest stroną czynności prawnej, ale działa przez pełnomocnika.

Należy wskazać, że przy dokonaniu czynności zbycia nieruchomości przez małżonka wpisanego samodzielnie do księgi wieczystej – notariusz zobowiązany jest dokładnie zbadać, czy wpis jest zgodny z rzeczywistym stanem prawnym zbywanej nieruchomości.

Zobacz także serwis: Dom i Prawo

Podstawa prawna:

- art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obcokrajowiec nabywa nieruchomość na mocy prawa, jeżeli nabywcą nieruchomości jest jego współmałżonek – który jest obywatelem polskim a nieruchomość zostaje zaliczona do majątku wspólnego małżonków.
Obcokrajowiec nabywa nieruchomość na mocy prawa, jeżeli nabywcą nieruchomości jest jego współmałżonek – który jest obywatelem polskim a nieruchomość zostaje zaliczona do majątku wspólnego małżonków.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Romuald Pilitowski

Prezes Zarządu Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK