| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Nieruchomości za granicą > Umowy darowizny a nabycie nieruchomości przez cudzoziemca

Umowy darowizny a nabycie nieruchomości przez cudzoziemca


Nabycie przez cudzoziemca nieruchomości w drodze umowy darowizny wymaga uzyskania zezwolenia. Przedmiotem darowizny mogą być zarówno własność, jak i inne prawa na nieruchomości. Umowa darowizny ma charakter umowy jednostronnie zobowiązującej, w której tylko darczyńca zobowiązuje się do świadczenia.

Na początku należy wyjaśnić czym jest umowa darowizny w świetle przepisów kodeksu cywilnego. Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku (art. 888 Kodeks cywilny). Istotnym elementem umowy darowizny jest fakt, że polega ona na nieodpłatnym przesunięciu składnika majątkowego z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego. Oznacza to, że do dokonania darowizny konieczne jest zobowiązanie się darczyńcy do bezpłatnego świadczenia i spełnienie tego świadczenia oraz przyjęcie go przez obdarowanego. Darowizna może podlegać na nieodpłatnym zwolnieniu obdarowanego ze zobowiązania, ustanowieniu prawa na rzecz obdarowanego oraz zniesieniu prawa na korzyść obdarowanego. Darowizna ma charakter umowy jednostronnie zobowiązującej, czyli niewzajemnej. Oznacza to, że do jej dokonania konieczne jest oświadczenie obu stron – darczyńcy i obdarowanego.

Zarówno umowa darowizny nieruchomości, jak i użytkowania wieczystego oraz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu wymaga formy aktu notarialnego – pod rygorem nieważności (art. 890 Kodeks cywilny).

Należy wskazać, że przedmiotem darowizny może być zarówno własność, jak i inne prawa na nieruchomości. Stroną umowy darowizny są wszystkie osoby fizyczne (także cudzoziemiec). Wówczas, gdy stroną umowy darowizny nieruchomości jest osoba niemające pełnej zdolności do czynności prawnych to nie może ona występować samodzielnie. Osoba taka powinna być reprezentowane przez przedstawicieli, np. ustawowych, pełnomocników. W przypadku cudzoziemców prawidłowe nabycie nieruchomości w drodze umowy darowizny wymaga uzyskania zezwolenia.

Zobacz serwis: Prawo budowlane

Podsumowując należy wskazać, że w pewnych okolicznościach darowiznę można odwołać. Można dokonać tego poprzez oświadczenie złożone obdarowanemu w formie pisemnej. Darczyńca może odwołać darowiznę nawet nie wykonaną wówczas, gdy po zawarciu umowy darowizny stan majątkowy darczyńcy uległ takiej zmianie, że wykonanie darowizny przyczyniło się do uszczerbku jego własnego utrzymania odpowiednio do jego usprawiedliwionych potrzeb oraz ciążących na nim obowiązków alimentacyjnych (art. 896 Kodeks cywilny)

Podstawa Prawna:

- art. 888 Kodeks cywilny.

- art. 890 Kodeks cywilny.

- art. 896 Kodeks cywilny.

- art. 1 ust. 1 w zw. z art. 1 ust. 4 ustawy o nabyciu nieruchomości przez cudzoziemców.

Zobacz także serwis: Podatki


Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku.
Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Atys

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK