| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Nieruchomości za granicą > Dokonanie zmiany nieruchomości przez obcokrajowca

Dokonanie zmiany nieruchomości przez obcokrajowca


Cudzoziemiec oraz druga strona umowy zamiany nieruchomości mogą zobowiązać się do przeniesienia na cudzoziemca własność nieruchomości w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności prawa majątkowego na rzecz drugiej strony. Cudzoziemiec w celu nabycia nieruchomości w drodze zawarcia umowy zamiany powinien uzyskać zezwolenia właściwego ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Na mocy art. 603 Kodeksu cywilnego - przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy lub inne prawo majątkowe w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności rzeczy lub innego prawa majątkowego. Oznacza to, że na mocy umowy zamiany każda ze stron takiej umowy może zobowiązać się do przeniesienia na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Należy wskazać, że umowa zmiany wywiera skutek rozporządzająco-zobowiązujący. Taka umowa dotyczy przede wszystkim nieruchomości oraz wzajemnych świadczyć stron w formie niepieniężnej.

Zobacz serwis: Dom i Prawo

Cudzoziemiec powinien pamiętać o tym, że przedmiotem umowy zamiany nieruchomości są rzeczy różne rodzajowo. Obcokrajowiec w celu dokonania zamiany nieruchomości powinien pozyskać zezwolenie na nabycie nieruchomości. Jednakże od tej zasady istnieje wyjątek wówczas, gdy wyniku dokonana zamiany przez cudzoziemca uzyskałby on nieruchomość większą niż dotychczasowa. Ale w doktrynie są podzielone poglądy na ten temat.

Wyrażane jest także zdanie odmienne od powyższego dotyczące tego, że uzyskanie zezwolenia jest niezbędne dla dokonania zmiany nieruchomości przez cudzoziemca i brak jego powoduje nieważność tej czynności.

Czynności związane z kontrolą nabywania nieruchomości przez cudzoziemców nie są związane z potrzebą ekwiwalentności świadczeń, a przy tym zamiana nieruchomości prowadzi do nabycia innej nieruchomości niż dotychczasowa. Fakt ten może uzasadniać przeprowadzenie postępowania o wydanie zezwolenia na rzecz obcokrajowców. Dlatego też cudzoziemiec do nabycia nieruchomości w drodze zawarcia umowy zamiany powinien uzyskać zezwolenie właściwego ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Zobacz także serwis: Wnętrza

Podstawa prawna:

- art. 603 Kodeks cywilny.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na mocy umowy zamiany każda ze stron takiej umowy może zobowiązać się do przeniesienia na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy.
Na mocy umowy zamiany każda ze stron takiej umowy może zobowiązać się do przeniesienia na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK