| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Nieruchomości za granicą > Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w drodze przetargu

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w drodze przetargu


W drodze przetargu cudzoziemiec może zawrzeć umowę sprzedaży nieruchomości, umowę sprzedaży budynków, a także oddać w użytkowanie wieczyste ułamkowej części gruntu lub w użytkowanie wieczyste gruntów. Przetarg przeprowadza się w formie przetargu ustnego zarówno nieograniczonego, jak i ustnego ograniczonego oraz przetargu pisemnego nieograniczonego lub ograniczonego.

Należy wskazać, że przy sprzedaży nieruchomości zarówno Skarbu Państwa, jak i jednostki samorządu terytorialnego przetarg stanowi formę podstawową. Tylko i wyłącznie sprzedaż nieruchomości lub oddanie w użytkowanie wieczyste odbywa się bez przetargu. Przetarg jest jednym ze sposobów zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości obok negocjacji, czy też w ramach trybu ofertowego. Na rynku obrotu nieruchomości najczęstszym przedmiotem przetargu jest sprzedaży nieruchomości lub oddanie w użytkowanie wieczyste gruntów, czy też sprzedaż wolnych budynków i wolnych lokali wraz ze sprzedażą lub oddaniem w użytkowanie wieczyste ułamkowej części gruntu.

Przetarg zostaje przeprowadzany w następujących formach:

- w formie przetargu ustnego nieograniczonego,

- w formie przetargu pisemnego nieograniczonego,

- w formie przetargu ustnego ograniczonego,

- w formie przetargu pisemnego ograniczonego.

Zobacz serwis: Księga wieczysta i hipoteka

Należy zaznaczyć, że w przetargu nie mogą brać udział podmioty, które mogą nabyć nieruchomość tylko i wyłącznie za uzyskaniem zezwoleniem od organu państwowego, a przy tym takowego zezwolenia tego nie okazał (art. 976 § 1 Kodeks postępowania cywilnego).

Powyższej wskazana zasada nie odnosi się do cudzoziemców, gdyż nie mając oni obowiązku legitymowania się zezwoleniem przed przetargiem. Oznacza to, że cudzoziemiec powinien okazać tylko promesę. Tego typu regulacje są mniej korzystne dla obywateli polski niż cudzoziemców.

Tak jak zostało to już powyżej wskazane – przetarg zostaje przeprowadzany w formie przetargu ustnego nieograniczonego, przetargu pisemnego nieograniczonego, przetargu ustnego ograniczonego oraz w formie przetargu pisemnego ograniczonego. Należy w tym wypadku dokonać rozróżnienia pomiędzy przetargiem ustnym, a pisemnym. Przetarg przeprowadzany w formie ustnej ograniczonej lub nieograniczonej ma na celu uzyskanie najwyższej ceny. Natomiast przetarg przeprowadzany w formie pisemnej może odbyć się poprzez dokonanie wyboru najkorzystniejszej oferty spośród wielu.

W obecnym stanie prawnym cudzoziemiec zamierzający nabyć nieruchomość ma możliwość wystąpić o zezwolenie do ministra właściwego do spraw wewnętrznych po wygraniu przetargu. Cudzoziemiec powinien okazać w tym celu promesę.

Zobacz także serwis: Budowa i remont

Podstawa prawna:

- art. 66-721 Kodeks cywilny

- art. 976 § 1 Kodeks postępowania cywilnego

- art. 40 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W drodze przetargu cudzoziemiec może zawrzeć umowę sprzedaży nieruchomości, umowę sprzedaży budynków, jak również oddać w użytkowanie wieczyste ułamkowej części gruntu lub w użytkowanie wieczyste gruntów.
W drodze przetargu cudzoziemiec może zawrzeć umowę sprzedaży nieruchomości, umowę sprzedaży budynków, jak również oddać w użytkowanie wieczyste ułamkowej części gruntu lub w użytkowanie wieczyste gruntów.

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK