| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Nieruchomości za granicą > Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w drodze egzekucji sądowej

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w drodze egzekucji sądowej


Obcokrajowiec może dokonać nabycia nieruchomości bez uzyskania zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych w wyjątkowych przypadkach. W wyniku tego dochodzi on do roszczeń o charakterze typowo zobowiązaniowym. Cudzoziemiec w drodze egzekucji sądowej może nabyć nieruchomość w ramach dokonania przyjęcia jej na własność w postępowaniu egzekucyjnym oraz w sposób pośredni przez bank.

Istnieją sposoby na dokonanie nabycia nieruchomości bez uzyskania zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 7 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców – dokonanie zarówno nabycia, jak i objęcia akcji przez bank będący osobą prawną nieposiadającą osobowości prawnej, a przy tym mająca siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskie lub udziałów w spółce w ramach dochodzenia przez bank roszczeń wynikających z dokonanych czynności bankowych. W powyżej opisanej sytuacji bank obejmuje nieruchomość, która zostaje nabyta w sposób pośredni. Jest to poniekąd podmiot kontrolowany zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio przez osoby fizyczne niemające obywatelstwa polskiego lub osoby prawne mające siedzibę za granicą (czyli cudzoziemcy).

Zobacz serwis: Dom i działka

Inny sposób nabycia nieruchomości został uregulowany w art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Na podstawie tego przepisu cudzoziemiec, będący bankiem i jednocześnie wierzycielem hipotecznym może dokonać nabycia nieruchomości w trybie przejęcia nieruchomości na własność w wyniku bezskutecznej licytacji w postępowaniu egzekucyjnym.

Nabycie nieruchomości w powyżej opisanych wypadkach nie wymaga uzyskania zezwolenia właściwego organu.

Przy omawianiu sposób nabycia nieruchomości przez cudzoziemców w drodze egzekucji sądowej należy także wskazać, że bank nabywa głównie udziały, czy też akcje w spółce handlowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Taka spółka jest bowiem właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości wówczas, gdy:

- udziały obejmuje obcokrajowiec, który nie jest ani udziałowcem ani akcjonariuszem spółki,

- w spółce będącej spółką kontrolowaną nabywa udziały,

Zobacz także serwis: Umowy w nieruchomościach

- nabycie lub objęcie udziałów spółce stanie się spółką kontrolowaną.

Podstawa Prawna:

- Art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawa z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (Dz.U. z 2008 roku Nr 216, poz. 1367).

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W wyjątkowych przypadkach obcokrajowiec może dokonać nabycia nieruchomości bez uzyskania zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
W wyjątkowych przypadkach obcokrajowiec może dokonać nabycia nieruchomości bez uzyskania zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK