| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Nieruchomości za granicą > Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w drodze egzekucji sądowej

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w drodze egzekucji sądowej


Obcokrajowiec może dokonać nabycia nieruchomości bez uzyskania zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych w wyjątkowych przypadkach. W wyniku tego dochodzi on do roszczeń o charakterze typowo zobowiązaniowym. Cudzoziemiec w drodze egzekucji sądowej może nabyć nieruchomość w ramach dokonania przyjęcia jej na własność w postępowaniu egzekucyjnym oraz w sposób pośredni przez bank.

Istnieją sposoby na dokonanie nabycia nieruchomości bez uzyskania zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 7 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców – dokonanie zarówno nabycia, jak i objęcia akcji przez bank będący osobą prawną nieposiadającą osobowości prawnej, a przy tym mająca siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskie lub udziałów w spółce w ramach dochodzenia przez bank roszczeń wynikających z dokonanych czynności bankowych. W powyżej opisanej sytuacji bank obejmuje nieruchomość, która zostaje nabyta w sposób pośredni. Jest to poniekąd podmiot kontrolowany zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio przez osoby fizyczne niemające obywatelstwa polskiego lub osoby prawne mające siedzibę za granicą (czyli cudzoziemcy).

Zobacz serwis: Dom i działka

Inny sposób nabycia nieruchomości został uregulowany w art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Na podstawie tego przepisu cudzoziemiec, będący bankiem i jednocześnie wierzycielem hipotecznym może dokonać nabycia nieruchomości w trybie przejęcia nieruchomości na własność w wyniku bezskutecznej licytacji w postępowaniu egzekucyjnym.

Nabycie nieruchomości w powyżej opisanych wypadkach nie wymaga uzyskania zezwolenia właściwego organu.

Przy omawianiu sposób nabycia nieruchomości przez cudzoziemców w drodze egzekucji sądowej należy także wskazać, że bank nabywa głównie udziały, czy też akcje w spółce handlowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Taka spółka jest bowiem właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości wówczas, gdy:

- udziały obejmuje obcokrajowiec, który nie jest ani udziałowcem ani akcjonariuszem spółki,

- w spółce będącej spółką kontrolowaną nabywa udziały,

Zobacz także serwis: Umowy w nieruchomościach

- nabycie lub objęcie udziałów spółce stanie się spółką kontrolowaną.

Podstawa Prawna:

- Art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawa z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (Dz.U. z 2008 roku Nr 216, poz. 1367).

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W wyjątkowych przypadkach obcokrajowiec może dokonać nabycia nieruchomości bez uzyskania zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
W wyjątkowych przypadkach obcokrajowiec może dokonać nabycia nieruchomości bez uzyskania zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK