| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Nieruchomości za granicą > Ograniczenie w nabywaniu prawa własności do nieruchomości w Bułgarii

Ograniczenie w nabywaniu prawa własności do nieruchomości w Bułgarii


W Bułgarii poprzez ustalenia z Unią Europejską wprowadzono okres przejściowy, na podstawie którego cudzoziemcy mogą nabywać prawa własności do nieruchomości w celu zapewnienia ochrony masowego wykupu państwowej ziemi.

Na wstępie należy zaznaczyć, że reguły w zakresie nabywania nieruchomości przez cudzoziemców w Bułgarii oparte są o następujące akty prawne:

- konstytucja,

- ustawa o własności,

- ustawa o lasach,

- ustawa o terytoriach chronionych,

- ustawa o cudzoziemcach,

- ustawa o restytucji własności lasów i terenów leśnych,

- ustawy o własności i użytkowaniu rolniczych terenów.

Zasady nabywania nieruchomości gruntowych w Bułgarii uległy ogromnym zmianą po przystąpieniu w 2005 roku do Unii Europejskiej. W wyniku tychże zmian zostały ustanowione okresy przejściowe zarówno dla osób fizycznych, jak i prawnych z Unii Europejskiej. W tym momencie należy zaznaczyć, że przepisy bułgarskie dzielą cudzoziemców na dwie grupy: osoby fizyczne i osoby prawne. Zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne w odniesieniu do tego, z jakiego kraju pochodzą – mają różne prawa i obowiązki w zakresie nabywania nieruchomości.

Zobacz serwis: Najem

Dla przykładu cudzoziemiec będący osobą fizyczną, który prowadzi działalność gospodarczą w Bułgarii – posiada uprawnienie do nabywania ziemi bez żadnych ograniczeń.

Ograniczona możliwość nabywania prawa własności do nieruchomości przez cudzoziemców w Bułgarii została wprowadzona po negocjacjach Bułgarii z Unią Europejską. W wyniku czego został wprowadzony okres przejściowy, w którym cudzoziemcy nie będą mogli nabywać prawa własności do nieruchomości. Należy jednak zaznaczyć, że ograniczenie w zakresie możliwość nabywania prawa własności do nieruchomości powinno zostać zniesione, gdyż ten fakt może zniechęcać inwestorów do kupowania mieszkań, domów lub gruntów leśnych, czy też rolnych.

Zobacz także serwis: Wspólnota mieszkaniowa

Należy pamiętać o tym, że istotnym warunkiem przy nabywaniu prawa własności gruntowej przez cudzoziemców w Bułgarii jest przedstawienie udokumentowanego stałego pobytu na ternie Bułgarii, czyli odnotowanie nieprzerwanego pobyt przez 5 lat na terenie Bułgarii oraz spełnienie warunku związanego z zatrudnieniem.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Istotnym warunkiem przy nabywaniu prawa własności gruntowej przez cudzoziemców w Bułgarii jest przedstawienie udokumentowanego stałego pobytu na ternie Bułgarii.
Istotnym warunkiem przy nabywaniu prawa własności gruntowej przez cudzoziemców w Bułgarii jest przedstawienie udokumentowanego stałego pobytu na ternie Bułgarii.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK