| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Nieruchomości za granicą > Nabywanie nieruchomości w Chorwacji na zasadzie wzajemności

Nabywanie nieruchomości w Chorwacji na zasadzie wzajemności


Cudzoziemcy – którzy nie są zameldowani na terenie Unii Europejskiej – posiadają uprawnienie do nabywania nieruchomości gruntowych w Chorwacji tylko wówczas, gdy obywatel Chorwacji będzie mógł nabyć nieruchomość na zasadzie wzajemności w kraju obcokrajowca.


Według prawa chorwackiego – umowa sprzedaży nieruchomości jest ważna wówczas, gdy na nabycie nieruchomości wyrazi zgodę Ministerstwo Sprawiedliwości. Cudzoziemiec zamierzający nabyć nieruchomość w Chorwacji musi wystąpić z takim wnioskiem. Wniosek taki może zostać odrzucony. Jednakże cudzoziemiec posiada uprawnienie do złożenia wniosku ponownie, ale dopiero po 5 latach od dnia, w którym został on odrzucony. Natomiast obywatele Unii Europejskiej nabywają nieruchomości w Chorwacji na takich samych zasadach, jak obywatele Chorwacji. Jednakże cudzoziemiec zarówno z kraju Unii Europejskiej, jak i spoza Unii Europejskiej nie może nabyć nieruchomości rolnej lub leśnej, która położona jest w obszarach ochrony przyrody.

Zobacz serwis: Kupno - sprzedaż nieruchomości

Należy zwrócić uwagę na fakt, że obcokrajowcy, którzy nie pochodzą z kraju Unii Europejskiej, owszem mogą nabywać nieruchomości gruntowe w Chorwacji, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy w ich kraju obywatel Chorwacji będzie mógł nabyć nieruchomość na zasadzie wzajemności.

Warto wskazać, że umowa sprzedaży nieruchomości w Chorwacji nie wymaga aktu notarialnego. Dla zachowania ważności umowy potrzebna jest tylko i wyłącznie forma pisemna. Ogromne znaczenie ma podpis sprzedającego pod umową, gdyż takowy podpis zawiera pozwolenie na wpis do księgi wieczystej.

Zobacz także serwis: Wnętrzna

Ponadto podpis sprzedającego powinien być poświadczony notarialnie – dla zachowania ważności umowy.

Reasumując, zaleca się żeby cudzoziemcy zamierzający kupić nieruchomość w Chorwacji, skorzystali z ofert pośrednika nieruchomościami dla ochrony przeprowadzanych transakcji. W Chorwacji działa wiele licencjonowanych agencji nieruchomości. Listę agencji można znaleźć na stronach internetowych. Chorwacka izba handlowa prowadzi publiczny rejestr licencjonowanych pośredników, z którym może skorzystać cudzoziemiec.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »