| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Nieruchomości za granicą > Wpływ stosunków małżeńskich cudzoziemca na nabycie nieruchomości

Wpływ stosunków małżeńskich cudzoziemca na nabycie nieruchomości


Jeżeli małżonkiem cudzoziemca jest obywatel polski, a przy tym zamieszkuje on w Rzeczypospolitej Polskiej przez co najmniej 2 lata od udzielenia mu zezwolenia na osiedlenie się lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich – to może on nabyć nieruchomość – jako wspólność ustawową małżonków – która nie będzie wymagała uzyskania zezwolenia.

Cudzoziemiec zamierzający nabyć nieruchomość w Polsce zobowiązany jest spełnić liczne warunki, które umożliwią mu uzyskanie zezwolenia na nabycie nieruchomości w Polsce. Przede wszystkim fakt nabycia nieruchomości przez cudzoziemca nie może sprzeciwiać się zarówno względom polityki społecznej, jak i zdrowia społeczeństwa, a także nabycie nieruchomości przez cudzoziemca nie przyczyni się do zagrożenia obronności, bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego. Jednym z trudniejszych warunków do spełnienia dla cudzoziemca może być fakt udowodnienia, iż istnieją okoliczności, które świadczą o jego więzi z Rzeczpospolitą Polską (cudzoziemiec owy fakt powinien potwierdzić, udowodnić). Jednakże w tym miejscu warto zadać istotne pytanie, czy cudzoziemiec zawsze musi uzyskać zezwolenie na nabycie nieruchomości?

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Odpowiedź brzmi, nie zawsze. Istnieją przypadki, w których nabycie nieruchomości przez cudzoziemca nie wymaga zezwolenia. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w której małżonkiem cudzoziemca jest obywatel polski. Cudzoziemiec zamieszkuje w Rzeczypospolitej Polskiej przez co najmniej 2 lata od udzielenia mu zezwolenia na osiedlenie się lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich. W tym wypadku może on nabyć nieruchomość bez ubiegania się o stosowane zezwolenie. Taka nieruchomość stanowi wspólność majątkową.

Jednakże nieruchomość nabyta przez małżonków – cudzoziemca i obywatela polski - nie może być położona w strefie nadgranicznej ani nie może być gruntem rolnym o powierzchni przekraczającej 1 ha.

Wspólność ustawowa małżonków – cudzoziemca z obywatelem polski – w pewnych wypadkach nie wymaga zezwolenia na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca. Zmiany odnoszące się do obowiązku uzyskania zezwolenia w takich sytuacjach zostały już uregulowane w 1996 roku na skutek licznych kontrowersji, gdyż obrót nieruchomościami odbywa się z udziałem podmiotów zagranicznych. Należy w tym miejscu zastanowić się nad tym, co nastąpi w razie orzeczenia przez sąd rozwodu między cudzoziemcem a obywatelem polski. Należy stwierdzić, iż w razie orzeczenia rozwodu nieruchomość zostanie objęta wspólnością w częściach ułamkowych. Natomiast udziałowcami tejże nieruchomości będą osoby, które tworzyły związek małżeński.

Powyżej opisana sytuacja odnosi się nie tylko do rozwodu, ale też do orzeczenia przez sąd separacji, jak i stwierdzenia nieistnienia małżeństwa, unieważnienia małżeństwa lub zawarcia przez małżonków małżeńskiej umowy majątkowej – ustanawiającej rozdzielność majątkową.

Zobacz także serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Podstawa prawna:

- Ustawa z 24.3.1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jedn. z 2004 r. Dz.U. Nr 167, poz. 1758 ze zm.).

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli małżonkiem cudzoziemca jest obywatel polski, a przy tym  spełnione są określone warunki, to może on nabyć nieruchomość – jako wspólność ustawową małżonków – która nie będzie wymagała uzyskania zezwolenia.
Jeżeli małżonkiem cudzoziemca jest obywatel polski, a przy tym spełnione są określone warunki, to może on nabyć nieruchomość – jako wspólność ustawową małżonków – która nie będzie wymagała uzyskania zezwolenia.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »