| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Nieruchomości za granicą > Jakie są warunki nabycia nieruchomości w Szwecji?

Jakie są warunki nabycia nieruchomości w Szwecji?

Znaczna część ograniczeń związana z nabyciem nieruchomości w Szwecji została zniesiona dnia 2 stycznia 1995 roku – moment przystąpienia Szwecji do Unii Europejskiej. Jednakże pozostało w tej kwestii wiele innych ograniczeń.

W Szwecji władze państwowe nie utrudniają cudzoziemcom w wydawaniu zezwolenia na nabywanie nieruchomości – chociaż istnieją uregulowania prawne na mocy których wniosek o uzyskanie zezwolenia można odrzucić.

Przyczyną odrzucenia niniejszego wniosku może być istnienie sprzeczności z ważnym interesem zarówno publicznym, jak i społecznym. Innymi powodami odrzucenia wniosku mogą być także różne praktyki stosowane w celu zapobieżenia wszelkiej spekulacji na rynku nieruchomości.

Zobacz również: Jak wygląda nabycie nieruchomości w Austrii?

Warto pamiętać o tym, że wniosek o uzyskanie zezwolenia musi zostać złożony w terminie trzech miesięcy od momentu dokonania zakupu nieruchomości, pod rygorem unieważnienia kupna przedmiotowej nieruchomości z mocy prawa.

W Szwecji istnieje kontrola dotycząca obrotu nieruchomości rekreacyjnych, gruntów zabudowanych o statucie dzierżawy czasowej oraz wieczystej, gospodarstw rolnych. Cały proces kontroli polega przede wszystkim na wydawaniu zezwoleń na nabywanie powyżej opisanych nieruchomości przez uprawniony do tego organ. Kontrola ta jest stosowana, jeżeli zakup w/w nieruchomości przez obcokrajowca w żaden sposób nie narusza interesu społecznego a także nie dotyczy ziemi położonej na obszarze o dużym zapotrzebowaniu na nieruchomości.

Zobacz również serwis: Dom i działka

W Szwecji istnieją uregulowania prawne, na mocy których niektóre podmioty są zwolnione od uzyskania zezwolenia. A do nich należą:

- osoby prawne – jednakże z uwzględnieniem zasadniczego wyjątku – co oznacza, iż 40% kapitału oraz 20% głosów nie będą należeć do cudzoziemca,

- cudzoziemiec zamieszkujący w Szwecji przez ostatnie 5 lat albo pozostający w związku małżeńskim z obywatelem tego kraju lub osobą, od której nie wymaga się niniejszego zezwolenia.

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przyczyną odrzucenia wniosku o udzielenie zezwolenia na nabycie nieruchomości może być istnienie sprzeczności z ważnym interesem zarówno publicznym, jak i społecznym.
Przyczyną odrzucenia wniosku o udzielenie zezwolenia na nabycie nieruchomości może być istnienie sprzeczności z ważnym interesem zarówno publicznym, jak i społecznym.

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK