| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Nieruchomości za granicą > Czy warto inwestować w mieszkania za granicą?

Czy warto inwestować w mieszkania za granicą?

Spadły ceny mieszkań za granicą, dlatego warto zwrócić uwagę na mieszkania wakacyjne w Europie. Jednak inwestycja w mieszkanie za granicą to rozwiązanie dla osób, które nie boją się ryzyka.

W Hiszpanii w 2009 roku do użytku oddane ponad 380 tysięcy domów. Niestety, procent nabywców nieruchomości nie był wysoki, sprzedało się jedynie ponad 200 tysięcy. Warto więc wywnioskować, że ceny nieruchomości w Hiszpanii spadły nawet o 50%. Przykładowo w Bułgarii przecena wynosiła 30% a w Polsce jedynie 10%.

Zobacz także: Apartamenty w kurortach zagranicznych tanieją

Gdzie zagranicą kupić najtaniej

Tylko 80 tysięcy złotych wystarczy, by stać się właścicielem kawalerki w Bułagarii. Jest to porównywalna cena do kwoty jaką musimy przeznaczyć za mieszkanie w Katowicach. Jeżeli do naszych 80 tysięcy dołożymy jeszcze 50 możemy rozejrzeć się za umeblowanym apartamentem o powierzchni 60 metrów kwadratowych na Słonecznym Brzegu. Porównywalnie, cena za tę samą cenę, możemy kupić o wiele mniejszą kawalerkę na warszawskim Ursynowie. Wybierając jednak inwestycje za granicą musimy brać pod uwagę ryzyko wynikające z kursu walutowego. Zarówno bowiem przeliczony na złote czynsz najmu jak i wartość nieruchomości za granicą będą malały wraz z umacnianiem się rodzimej waluty (co obecnie ma miejsce). Odwrotna sytuacja miałaby natomiast miejsce w przypadku spadku wartości polskiej waluty. Od uzyskiwanych dochodów z najmu niezbędne jest także opłacenie podatku. Także i w tym obszarze najgorzej wypada Hiszpania. Właściciel nieruchomości musi tu odprowadzać 24% przychodu z najmu do kasy państwa. O wiele bardziej atrakcyjne jest opodatkowanie w Bułgarii, która w 2008 roku wprowadziła podatek liniowy na poziomie zaledwie 10%. Niekwestionowanym liderem jest jednak Polska. Od bieżącego roku ryczałt od przychodów z najmu wynosi 8,5%.

Zobacz także: Polskie mieszkania jedne z najbardziej przeludnionych Europie?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »