W powyższych sytuacjach sąd nie jest uprawniony do badania wysokości podwyżki- pozew zostanie oddalony, a lokator obciążony kosztami postępowania.
Kiedy możemy przegrać ?
reklama
reklama
- podwyżka została przeprowadzona w sposób błędny
- bez zachowania terminów
- bez przedstawienia uzasadnienia podwyżki w wyznaczonym terminie
- podwyżka nie będzie zasadna- np. poprzez chęć uzyskania wysokiego zysku, czy wręcz wynikająca z chęci pozbycia się lokatora.
Dopóki toczy się sprawa (a może toczyć się miesiącami) lokator płaci czynsz w starej wysokości. Jeśli przegra sprawę, możemy się od niego domagać dopłacenia różnicy pomiędzy starym a nowym czynszem – licząc od momentu, w którym podwyżka miała by wejść w życie.
Uwagi:
- jeśli dopiero ustalamy czynsz (np. wcześniej nie wynajmowaliśmy mieszkania/domu) nie musimy stosować się do powyższych wytycznych
- powyższe ograniczenia nie dotyczą „najmu okazjonalnego” ani wynajmowania lokali przedsiębiorcom w celu prowadzenia działalności gospodarczej.
- sposobem na ominięcie ograniczeń jest zawieranie krótkich umów terminowych- np na rok. W przypadku podpisania nowej umowy (nawet z tym samym najemcą) możemy ustanowić czynsz na zasadach rynkowych.