| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Najem > Jak zawrzeć umowę najmu mieszkania?

Jak zawrzeć umowę najmu mieszkania?

Przy obecnych cenach nieruchomości, mało kogo stać jest obecnie na kupno mieszkania. Nadal jednak wiele osób chce mieszkać „na swoim”, albo jest do tego zmuszonym- np. w wyniku podjęcia studiów lub pracy w innym mieście. Z drugiej strony właściciele kilku mieszkań- czy to nabywcy, czy np. spadkobiercy chcą na nich zarobić. Rozwiązaniem tych „problemów” jest rzecz jasna umowa najmu. W przypadku jednak lokali mieszkalnych, trzeba uważać m.in. na ustawę o ochronie praw lokatorów, która może sprawić, że korzystne dla nas (jako wynajmujących) postanowienia umowne nie będą wiążące dla najemcy.

Jeśli umowa dotyczy najmu okazjonalnego, lub najmu lokalu użytkowego, strony mogą określić, jak często i w jakiej wysokości dopuszczalna jest podwyżka czynszu

W innym przypadku zmiana wysokości czynszu podlega ustawie o ochronie praw lokatorów. Możemy w umowie wskazać odesłanie do ustawy w tym zakresie.

Zawarcie umowy można uzależnić od wpłacenia kaucji zwrotnej w wysokości do 12-o krotności czynszu. Zwracając kaucję, wynajmujący stosuje ten sam mnożnik, jednak uwzględnia czynsz w wysokości na dzień zakończenia najmu (nie mniej jednak niż pierwotna kaucja)


Czynsz: 1000 zł. Kaucja: 3x czynsz = 3000. Wypowiedzenie. Czynsz po podwyżce -1200 zł. Zwrot kaucji w wysokości 3x1200 = 3600 zł.

Wynajmujący może zastrzec sobie odpowiednie potrącenie z kaucji kosztów, wynikłych ze zniszczeń spowodowanych przez najemcę.

Strony powinny ustalić, jakie opłaty będzie ponosił najemca, a jakie wynajmujący. Innymi słowy czy czynsz będzie w sobie zawierał już opłaty za: Internet, c.o., wodę itp. Należy w umowie wyraźnie rozgraniczyć zakres ponoszonych opłat przez najemcę i wynajmującego.

Dla rozliczających się ryczałtowo najwygodniejsze jest przerzucenie jak największej ilości opłat bezpośrednio na na najemcę. Im mniej będzie nam przekazywał pieniędzy (z których część przecież i tak musielibyśmy przeznaczyć na opłaty) tym mniejszy zapłacimy podatek.

Strony w umowie mogą zawrzeć dodatkowe zobowiązania dotyczące wynajmowanego lokalu. Mogą np. przyjąć, że po zakończeniu najmu najemca zobowiązany jest lokal pomalować albo np. że właściciel może sprawdzić stan lokalu w określonym terminie w obecności najemcy. Innym warunkiem może być wyeksponowanie konieczności zgody wynajmującego na podnajęcie całości lub części (np. pokoju) mieszkania.

Zasady wypowiedzenia umowy najmu lokalu mieszkalnego w stosunku do wynajmującego regulują przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów, a w stosunku do najemcy - przepisy kodeksu cywilnego. Oznacza to, że w umowie może znaleźć się dowolny zapis dotyczący wypowiedzenia umowy przez najemcę, np. najemca może wypowiedzieć najem z miesięcznym wyprzedzeniem na koniec miesiąca kalendarzowego. Jeśli chodzi o wynajmującego - co do zasad wypowiedzenia należy przywołać przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów.

Jeśli podpisujemy umowę na czas określony, musimy w UMOWIE zawrzeć możliwość jej wypowiedzenia. Należy również wprost wskazać jej przyczyny (w miarę szczegółowo). Jeśli tego nie zrobimy umowy nie będzie można wypowiedzieć.

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Proactive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK