| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Najem > Wynajem nieruchomości obcokrajowcom – wskazówki dla właścicieli mieszkań

Wynajem nieruchomości obcokrajowcom – wskazówki dla właścicieli mieszkań

Im większa grupa klientów, tym większe szanse na korzystny, szybki wynajem. Obcokrajowcy szukają pracy i tym samym mieszkań w Polsce, a ofert specjalnie dla nich ciągle brakuje. Czy wynajem obcokrajowcom to prosta sprawa? Dowiedz się więcej na ten temat.

Rynek pracy w kraju nad Wisłą wydaje się bardziej kuszący dla obcokrajowców niż dla Polaków. Hiszpanie i Włosi tuż po studiach obierają jako cel pracę w polskich oddziałach międzynarodowych korporacji. W ten sposób po kilku latach mogą liczyć na dobre stanowisko w tej samej lub równie renomowanej firmie, ale już w swoim kraju. Jaka jest przewaga Polski? Chodzi przede wszystkim o szanse na rozwój i awanse – w związku z tym coraz więcej obcokrajowców decyduje się życie w Polsce.

Mieszkanie dla obcokrajowca

Największe korporacje pomagają nowym pracownikom w znalezieniu mieszkania w Polsce – korzystają z usług firm relokacyjnych. Zwykle tego typu usługi dotyczą managerów, rzadziej nowicjuszy. Warto zwrócić uwagę, że cudzoziemcy mają ograniczone możliwości poszukiwań głównie przez brak znajomości języka polskiego – na portalach ogłoszeniowych rzadko pojawiają się ogłoszenia po angielsku.

Takie same zasady

Wynajem obcokrajowcom nie wymaga specjalnych zabiegów formalnych. Procedura wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku udostępniania mieszkania Polakom. Właściciel ma prawo do weryfikacji najemcy i sprawdzenia dokumentów. Paszport lub inny dokument potwierdzający tożsamość zastępują dowód osobisty.

Co musisz wiedzieć?

Najważniejsze jest przygotowanie dokumentów: umowy najmu, protokołu zdawczo-odbiorczego w dwóch językach – najczęściej po polsku i angielsku. Najemca musi wiedzieć i rozumieć, co podpisuje, więc umowa musi być odpowiednio szczegółowa, z wyraźnie wskazanymi warunkami określonymi przez wynajmującego.

Często o długości wynajmu decyduje czas pracy zaznaczony w kontrakcie, stąd cudzoziemcy mogą też szukać mieszkania na pół roku, rok – w zależności od wstępnych planów firmy.

– Konieczność kontaktu w obcym języku bywa stresująca dla właścicieli mieszkań. W związku z tym łączymy na linii właściciel – najemca czasami jeszcze długo po oddaniu kluczy. Przygotowanie dokumentów dla obcokrajowców organizujemy sami w oparciu o zasady wynajmujących, podobnie jak przekazywanie kolejnych informacji, np. dotyczących napraw – mówi Adrian Krawczyk z wrocławskiego Renting Zone.

Jakich mieszkań szukają cudzoziemcy?

Polski rynek najmu zdecydowanie różni się od zachodniego cenami, więc wynajem mieszkania w centrum Wrocławia czy Warszawy nie jest problemem dla obcokrajowców. To właśnie jest szansa dla właścicieli na korzystny wynajem.

 - Cudzoziemcy, którzy szukają mieszkań na wynajem w Polsce zwykle wiedzą, ile mniej więcej to kosztuje. Sztuczne zawyżanie cen tylko ze względu na „klienta zagranicznego” to nieskuteczny zabieg. We Wrocławiu do popularnych lokalizacji zaliczają się: pl. Bema, pl. Grunwaldzki i okolice Powstańców Śląskich a także Legnickiej, czyli w pobliżu najważniejszych korporacji zatrudniających cudzoziemców – wyjaśnia Adrian Krawczyk.

Gdzie szukać lokatorów?

Przede wszystkim czas rozszerzyć swoją grupę klientów o cudzoziemców, więc ogłoszenia docelowo powinny być tworzone w dwóch językach. Pośrednicy często w swoich usługach podkreślają kontakt z klientami zagranicznymi, dlatego ich pomoc może być niezbędna. Oprócz tego powoli powstają firmy, które zajmują się poszukiwaniami mieszkań tylko dla obcokrajowców – sprawdź, czy w Twoim mieście działa taka agencja.

Zobacz też: Prawa i obowiązki najemcy po zakończeniu umowy najmu nieruchomości

Zobacz też: Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie. Poradnik

Zobacz też: Nielegalny wynajem mieszkania – konsekwencje i kary

reklama

Data publikacji:

Ekspert:

PolishProperty.eu

PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nieruchomości, mieszkanie, ludzie. Fot. Fotolia
Nieruchomości, mieszkanie, ludzie. Fot. Fotolia

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »