| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Najem > Terminy wprowadzania zmian wysokości czynszu

Terminy wprowadzania zmian wysokości czynszu

W dniu 16 grudnia br. weszła w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która wydłużyła termin powiadomienia lokatora przez spółdzielnię o zmianie wysokości czynszu. Nowelizacja ustawy spółdzielczej jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

W dniu 17 maja 2006 r. TK wydał wyrok, w którym uznał za niedopuszczalne zróżnicowanie w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy oraz o zmianie kodeksu cywilnego (dalej „ustawa lokatorska”) oraz w ustawie spółdzielczej terminów informowania lokatorów o podwyższeniu czynszu. Problem dotyczył okresu czasu, jaki musi upłynąć pomiędzy powiadomieniem lokatora o zmianie wysokości czynszu, a terminem od którego lokator będzie zobowiązany do wnoszenia wyższej opłaty. W ustawie lokatorskiej terminy te były dłuższe niż w przypadku ustawy spółdzielczej. Tymczasem Trybunał Konstytucyjny w swoim wyroku podkreślił, że przepisy prawne muszą tworzyć jednakowy poziom ochrony dla wszystkich lokatorów, określając pewne minimum standardu tej ochrony.

W rezultacie wyroku TK uchwalono nowelizację ustawy spółdzielczej, w której zastąpiono dotychczasowy 14-dniowy termin powiadamiania o podwyżce czynszu - okresem 3 miesięcznym. W znowelizowanym przepisie pozostawiono jednak zwrot „co najmniej”, który wskazuje, iż powyższy 3 miesięczny okres jest okresem minimalnym i nic nie stoi na przeszkodzie, aby spółdzielnia informując lokatora o podwyżce, wyznaczyła dłuższy termin, po upływie którego podwyżka czynszu zacznie obowiązywać.

Dotychczasowy 14-dniowy termin powiadamiania utrzymany został natomiast w przypadku informowania lokatorów o zmianie wysokości opłat niezależnych od spółdzielni, tj. opłat za energię, gaz, wodę itp. Ważne jest również, iż podobnie jak w dotychczasowym brzmieniu ustawy, również po jej nowelizacji utrzymany został zapis, zgodnie z którym wszelkie zmiany wysokości zarówno czynszu, jak i pozostałych opłat wymagają uzasadnienia na piśmie.

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK