| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Najem > Terminy wprowadzania zmian wysokości czynszu

Terminy wprowadzania zmian wysokości czynszu

W dniu 16 grudnia br. weszła w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która wydłużyła termin powiadomienia lokatora przez spółdzielnię o zmianie wysokości czynszu. Nowelizacja ustawy spółdzielczej jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

W dniu 17 maja 2006 r. TK wydał wyrok, w którym uznał za niedopuszczalne zróżnicowanie w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy oraz o zmianie kodeksu cywilnego (dalej „ustawa lokatorska”) oraz w ustawie spółdzielczej terminów informowania lokatorów o podwyższeniu czynszu. Problem dotyczył okresu czasu, jaki musi upłynąć pomiędzy powiadomieniem lokatora o zmianie wysokości czynszu, a terminem od którego lokator będzie zobowiązany do wnoszenia wyższej opłaty. W ustawie lokatorskiej terminy te były dłuższe niż w przypadku ustawy spółdzielczej. Tymczasem Trybunał Konstytucyjny w swoim wyroku podkreślił, że przepisy prawne muszą tworzyć jednakowy poziom ochrony dla wszystkich lokatorów, określając pewne minimum standardu tej ochrony.

W rezultacie wyroku TK uchwalono nowelizację ustawy spółdzielczej, w której zastąpiono dotychczasowy 14-dniowy termin powiadamiania o podwyżce czynszu - okresem 3 miesięcznym. W znowelizowanym przepisie pozostawiono jednak zwrot „co najmniej”, który wskazuje, iż powyższy 3 miesięczny okres jest okresem minimalnym i nic nie stoi na przeszkodzie, aby spółdzielnia informując lokatora o podwyżce, wyznaczyła dłuższy termin, po upływie którego podwyżka czynszu zacznie obowiązywać.

Dotychczasowy 14-dniowy termin powiadamiania utrzymany został natomiast w przypadku informowania lokatorów o zmianie wysokości opłat niezależnych od spółdzielni, tj. opłat za energię, gaz, wodę itp. Ważne jest również, iż podobnie jak w dotychczasowym brzmieniu ustawy, również po jej nowelizacji utrzymany został zapis, zgodnie z którym wszelkie zmiany wysokości zarówno czynszu, jak i pozostałych opłat wymagają uzasadnienia na piśmie.

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »