| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Najem > Kto odpowiada za zaległy czynsz?

Kto odpowiada za zaległy czynsz?

Wynajmujący nie musi dochodzić zapłaty czynszu wyłącznie od osoby, z którą spisał umowę. Współodpowiedzialne są również osoby dorosłe, które z nim zamieszkują.

Oprócz najemcy, odpowiedzialność za zapłatę czynszu ponoszą wszystkie mieszkające z nim osoby pełnoletnie i to niezależnie od tego czy są ze sobą spokrewnione (jak ma to miejsce w przypadku zastawu na ruchomościach. Odpowiedzialność tych osób jest solidarna – co oznacza, że wynajmujący może dochodzić roszczeń od wszystkich, jak i od wybranych lokatorów. Co warto jednak wiedzieć to, to że odpowiedzialność tych osób jest ograniczona do należności powstałych w okresie, w którym zamieszkiwały w danym lokalu- co często może być trudne do wykazania (konieczne powołanie świadków).

Ściągnięcie należności od jednego z zobowiązanych, rodzi po jego stronie roszczenie wobec pozostały (regres) o wyrównanie poniesionych kosztów.

Należy pamiętać, że jeżeli najemca wbrew umowie nie zawiadomił wynajmującego o udostępnieniu mieszkania innym osobom- stanowi to podstawę do rozwiązania umowy, ze skróconym okresem wypowiedzenia (30 dni). Niezależnie od innych podstaw (np. zaległości w czynszu).

Ważnym elementem dochodzenia roszczeń z tytuły najmu lokalu jest stosowanie (niezależnie od wartości przedmiotu sporu) postępowania uproszczonego. Poza sformalizowanie i przyspieszeniem postępowania – istotny jest obowiązek wnoszenia pozwu na specjalnym formularzu. Nie spełnienie tego warunku skutkuje wezwaniem do uzupełnienia braków- a po upływie terminu zwrotem pozwu.

O postępowaniu uproszczonym przeczytasz tutaj.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK